REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zniesienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata środkami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości za zrzeczenie się praw do innej nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając tym samym od obowiązku podatkowego.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn? Jak wartość hipoteki umownej wpływa na podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, w zamian za przejęcie długu stanowi czynność podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn,  a z tytułu przeprowadzonej czynności konieczne jest odprowadzenie ww. podatku. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością prawa do 1/2 własności nieruchomości z dnia dokonania czynności, a obciążeniem hipotecznym, wynikającym z ugody i którego wartość przypada na zbywany udział.

Czy nabycie spadku po pradziadku podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że nabycie spadku po pradziadku i otrzymanie środków pieniężnych po zakończonej sprawie o zniesienie współwłasności nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn. 

Czy hipoteka wpływa na podatek od nieodpłatnego zniesienia współwłasności?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a wartość nabywanego udziału powinna być pomniejszona o część hipoteki przypisaną udziałowi, niezależnie od faktycznych kosztów spłaty kredytu przez wnioskodawcę.

REKLAMA

Czy nabycie udziału w nieruchomości w zamian za zrzeczenie się wynagrodzenia podlega PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie na wnioskodawcę udziału w nieruchomości w zamian za odstąpienie od egzekwowania należności z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy nabycie udziału w nieruchomości lokalowej na skutek zniesienia współwłasności poprzez potrącenie wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że nabycie udziału w nieruchomości lokalowej, na skutek zniesienia współwłasności i w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności, jest uznawane za odpłatne i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Czy sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

W artykule omawiamy kwestię podatku od spadków i darowizn w kontekście sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości. Przedstawiamy stan faktyczny oraz stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w tej sprawie.

Czy umowa o nieodpłatne zniesienie współwłasności ma wpływ na podatek dochodowy od sprzedaży działek gruntu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia, tj. nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu, ponieważ żadna ze stron na podstawie ww. umowy w zakresie tych działek nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców.

REKLAMA

Czy hipoteka wpływa na podatek od darowizny przy zniesieniu współwłasności?

W świetle nowej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wartość hipoteki może wpłynąć na wysokość podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn w kontekście nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości generuje obowiązek zapłaty podatku?

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. 

Czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego po przekształceniu formy własności jest opodatkowane podatkiem PIT?

Podatnik, który nabył lokal mieszkalny w wyniku licytacji komorniczej, zadał pytanie dotyczące opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości. Organ administracji skarbowej odpowiedział, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w 2023 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. Interpretacja ta opiera się na 5-letnim okresie nabycia, który został spełniony, mimo przekształcenia formy własności w 2018 roku. To oznacza, że podatnik uniknie obowiązku płacenia podatku od zbycia nieruchomości.

Czy bezpłatne zniesienie współwłasności dzierżawczej generuje dochód podatkowy?

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości. Wnioskodawcy, małżeństwo, nabyli w 1998 r. na podstawie umowy darowizny udział ułamkowy wynoszący 1/2 w prawie własności działki. Na części tej działki rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego, który zakończyli w 2003 r. Drugą połowę działki nabył B. J. po śmierci dawcy darowizny.

Opodatkowanie spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii opodatkowania spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. W skrócie, organ podatkowy uznał, że spłata otrzymana w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości jest formą odpłatnego zbycia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA