Czy łódź motorowa używana sezonowo podlega amortyzacji na specjalnych zasadach?
REKLAMA
REKLAMA
Wątpliwości dotyczące amortyzacji sezonowej łodzi
Wnioskodawca rozszerzył swoją działalność gospodarczą o dystrybucję towarów drogą wodną do restauracji na wodzie, portów oraz marin, zakupując w tym celu łódź motorową. Łódź, wyposażona w specjalną kabinę do przewożenia towarów oraz wydłużoną rufę ułatwiającą rozładunek, została nabyta za gotówkę, a jej wartość przekracza 10 000 zł. Nowa i kompletna łódź, zdatna do użytku, w momencie przyjęcia do eksploatacji będzie stanowiła środek trwały z przewidywanym okresem użytkowania ponad rok, kwalifikując się do taboru transportu śródlądowego w Klasyfikacji Środków Trwałych.
REKLAMA
Zainteresowany, mając wątpliwości co do sposobu amortyzacji zakupionej łodzi motorowej wykorzystywanej sezonowo w swojej działalności gospodarczej, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. Zapytał, czy łódź ta podlega amortyzacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wyrażając jednocześnie swoje stanowisko, że powinna być amortyzowana wyłącznie w okresach jej faktycznego wykorzystania, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Potwierdzenie prawidłowości amortyzacji przez KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że łódź motorowa wykorzystywana sezonowo w działalności gospodarczej podlega amortyzacji na zasadach określonych w art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, mające na celu osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, musi on spełniać określone warunki, takie jak poniesienie go przez podatnika, jego rzeczywistość oraz bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Następnie KIS omówiła zasady amortyzacji środków trwałych, zgodnie z art. 22h ww. ustawy. Podkreśliła, że odpisy amortyzacyjne dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. W przypadku środków trwałych wykorzystywanych sezonowo takich jak zakupiona łódź motorowa istnieje możliwość ustalenia wysokości odpisów amortyzacyjnych przez podzielenie rocznej kwoty odpisów przez liczbę miesięcy w sezonie lub przez 12 miesięcy w roku.
„Tym samym, prowadząc działalność gospodarczą przez część roku, a tym samym używając łodzi motorowej sezonowo, może Pan dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanej sezonowo łodzi wyłącznie w okresach faktycznego jej wykorzystania” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.