REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, w której potwierdziła możliwość zaliczenia przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.

Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

Czy 14%-owa stawka amortyzacyjna jest prawidłowa dla betoniarek samochodowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka stosuje prawidłową 14%-ową stawkę amortyzacyjną dla betoniarek samochodowych zgodnie z ustawą CIT i Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT)

REKLAMA

Czy można kontynuować amortyzację lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wnioskodawca nie ma prawa dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego służącego w działalności gospodarczej po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Czy zakup gąsienic do maszyn rolniczych powinien być zaliczany jako koszt podatkowy czy środek trwały?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zakup gąsienic o wartości 20 tys. zł netto każda może być bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w bieżącym okresie, zarówno w przypadku własności, jak i leasingu operacyjnego, ponieważ gąsienice nie stanowią samodzielnego środka trwałego ani nie prowadzą do ulepszenia maszyny, lecz służą wymianie zużytych elementów.

Czy inwestycje w roboty przemysłowe uprawniają do ulgi na robotyzację w CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT ma prawo do odliczenia 50% kosztów zakupu robotów przemysłowych jako odpisy amortyzacyjne.

Czy samochody wycofane z floty spółki mogą być dalej amortyzowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking. Kluczowym kryterium jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które w przypadku spółki zostaje zakończone w momencie przekazania pojazdu na parking.

REKLAMA

Czy zakup inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową może stanowić obniżenie kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że pierwotna koncepcja, zakładająca ustalenie wartości początkowej licencji wyłącznie na podstawie pierwszej części opłaty licencyjnej, jest błędna. Organ uznał, że cała suma opłaty licencyjnej, obejmująca zarówno pierwszy, jak i drugi 12-miesięczny okres obowiązywania licencji, powinna być uwzględniona w początkowej wartości licencji.

Czy wydatek na nabycie dokumentacji projektowej farmy wiatrowej powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że wydatek związany z nabyciem dokumentacji projektowej do realizacji inwestycji powinien być uznany za wydatek zwiększający wartość początkową środka trwałego i odprowadzany w koszt uzyskania przychodów poprzez odpis amortyzacyjny.

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych i użytkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że, wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od całego budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Czy odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Według oceny KIS, odsetki od kredytu mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów, jeśli są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ podatkowy ocenił, że nie można dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego nabytego w 2018 r. oraz zaliczać tych odpisów do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 roku.

Czy odpisy amortyzacyjne od robotów mogą być uwzględnione jako koszty dla ulgi na robotyzację?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej nabytych przed 1 stycznia 2022 r. robotów stanowią koszty kwalifikowane dla celów ulgi na robotyzację, zgodnie z ustawą o CIT.

Czy spółka może odliczyć koszty amortyzacji w działalności B+R?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą możliwości odliczenia w ramach Ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych częściowo w Działalności B+R. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową.

Czy w przypadku mieszkania wynajmowanego na cele biurowe możliwe jest zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów?

W świetle interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego nabytego przed dniem 1 stycznia 2022 r. została ograniczona do końca 2022 roku. Od 2023 roku ta możliwość została wyeliminowana.

Jak dotacja na zakup maszyn wpływa na odpisy amortyzacyjne?

W artykule omawiamy kwestię korekty odpisów amortyzacyjnych w przypadku otrzymania dotacji na zakup środków trwałych. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że wartość początkowa i wielkość odpisów amortyzacyjnych nie zmieniają się w związku z refundacją. Jednak należy wydzielić część odpisów odpowiadającą kwocie dotacji i nie zaliczać jej do kosztów uzyskania przychodów. Zapraszamy do lektury, aby lepiej zrozumieć tę problematykę.

Ulga na zabytki: Interpretacja KIS dotycząca odliczenia wydatków na prace budowlane

Według Krajowej Informacji Skarbowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w budynkach wpisanych do ewidencji zabytków mają prawo do odliczenia 50% wydatków na prace budowlane związane z odnową zabytków.

Amortyzacja lokali mieszkalnych po 2022 roku

Dyrektor (KIS) odniósł się do kwestii amortyzacji lokali mieszkalnych. W skrócie, organ podatkowy stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. jest nieprawidłowe.

Czy koszty związane z wytwarzaniem prototypów można odliczyć jako koszty kwalifikowane w podatku dochodowym?

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych kosztów związanych z wytwarzaniem prototypów jako tzw. kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisu art. 18d ustawy o CIT.

REKLAMA