REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inwestycje w roboty przemysłowe uprawniają do ulgi na robotyzację w CIT?

sztuczna inteligencja roboty ai si
sztuczna inteligencja roboty ai si
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT ma prawo do odliczenia 50% kosztów zakupu robotów przemysłowych jako odpisy amortyzacyjne.

Roboty przemysłowe, a ulga na robotyzację 

REKLAMA

Wnioskodawca to polski rezydent podatkowy, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. Jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej i specjalizuje się w produkcji przemysłowej oraz robotyzacji procesów produkcyjnych. W ramach tej działalności zakupił różne typy robotów przemysłowych, które są zautomatyzowane i wielozadaniowe. Roboty w firmie spełniają kryteria określone w ustawie jako roboty przemysłowe, posiadając cechy takie jak automatyczna sterowalność, programowalność, wielozadaniowość, możliwość wymiany danych w formie cyfrowej z innymi urządzeniami, integrację z systemami teleinformatycznymi, monitorowanie za pomocą czujników i kamery, oraz integrację z innymi maszynami w procesie produkcyjnym. Roboty są również wykorzystywane do celów przemysłowych.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy zakupione roboty spełniają warunki ulgi na robotyzację oraz czy istnieje możliwość odliczenia 50% kosztów jako odpisów amortyzacyjnych? Wnioskodawca uważa, że spełnia wszystkie warunki pozwalające na skorzystanie z ulgi, w tym brak zwrotu kosztów oraz możliwość odliczenia kosztów od podstawy opodatkowania.

KIS: zakup robotów przemysłowych objęty ulgą na robotyzację 

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki do skorzystania z ulgi na robotyzację, co uprawnia go do obniżenia obowiązku podatkowego. KIS stwierdziła, że podatnik ma prawo do odliczenia 50% kosztów zakupu robotów jako odpisy amortyzacyjne, zgodnie z art. 38eb ust. 1 updop. Organ podkreślił, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego, podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

KIS podkreśliła, że ulga na robotyzację dotyczy odpisów amortyzacyjnych związanych z aktywami, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w latach 2022-2026. KIS podkreśliła, że spółka zakupiła roboty, które są automatycznie sterowalne i programowalne. Są one także wielozadaniowe, co oznacza, że mogą wykonywać różne rodzaje zadań. Organ uznał, że wnioskodawca spełnia kryteria, aby uznać roboty przemysłowe za roboty objęte ulgą na robotyzację.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.244.2023.2.DD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA