REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy inwestycje w roboty przemysłowe uprawniają do ulgi na robotyzację w CIT?

sztuczna inteligencja roboty ai si
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT ma prawo do odliczenia 50% kosztów zakupu robotów przemysłowych jako odpisy amortyzacyjne.

Roboty przemysłowe, a ulga na robotyzację 

Wnioskodawca to polski rezydent podatkowy, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. Jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej i specjalizuje się w produkcji przemysłowej oraz robotyzacji procesów produkcyjnych. W ramach tej działalności zakupił różne typy robotów przemysłowych, które są zautomatyzowane i wielozadaniowe. Roboty w firmie spełniają kryteria określone w ustawie jako roboty przemysłowe, posiadając cechy takie jak automatyczna sterowalność, programowalność, wielozadaniowość, możliwość wymiany danych w formie cyfrowej z innymi urządzeniami, integrację z systemami teleinformatycznymi, monitorowanie za pomocą czujników i kamery, oraz integrację z innymi maszynami w procesie produkcyjnym. Roboty są również wykorzystywane do celów przemysłowych.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy zakupione roboty spełniają warunki ulgi na robotyzację oraz czy istnieje możliwość odliczenia 50% kosztów jako odpisów amortyzacyjnych? Wnioskodawca uważa, że spełnia wszystkie warunki pozwalające na skorzystanie z ulgi, w tym brak zwrotu kosztów oraz możliwość odliczenia kosztów od podstawy opodatkowania.

KIS: zakup robotów przemysłowych objęty ulgą na robotyzację 

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki do skorzystania z ulgi na robotyzację, co uprawnia go do obniżenia obowiązku podatkowego. KIS stwierdziła, że podatnik ma prawo do odliczenia 50% kosztów zakupu robotów jako odpisy amortyzacyjne, zgodnie z art. 38eb ust. 1 updop. Organ podkreślił, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego, podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

KIS podkreśliła, że ulga na robotyzację dotyczy odpisów amortyzacyjnych związanych z aktywami, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w latach 2022-2026. KIS podkreśliła, że spółka zakupiła roboty, które są automatycznie sterowalne i programowalne. Są one także wielozadaniowe, co oznacza, że mogą wykonywać różne rodzaje zadań. Organ uznał, że wnioskodawca spełnia kryteria, aby uznać roboty przemysłowe za roboty objęte ulgą na robotyzację.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.244.2023.2.DD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA