Czy można kontynuować amortyzację lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
- Odpisy amortyzacyjne od lokalu mieszkalnego a skutki podatkowe
- KIS: amortyzacja nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r.
Odpisy amortyzacyjne od lokalu mieszkalnego a skutki podatkowe
Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który nabył w 2014 r. Wskazany lokal wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal był przedmiotem amortyzacji, którą przedsiębiorca realizował na podstawie nabytego prawa do amortyzacji na podstawie przepisów dotychczasowych. Lokal został przyjęty do użytkowania w kwietniu 2015 r. ze stawką amortyzacyjną 10%. Przyjęta wartość początkowa lokalu wynosiła 263.229,56 zł. Amortyzacja trwała przez 92 miesiące. Amortyzacja nie została w pełni zakończona. Była kontynuowana aż do końca grudnia 2022 r. Niezamortyzowana wartość na moment złożenia wniosku wynosi 61.420,20 zł. Według wnioskodawcy ten, kto nabył lokal przed zmianą przepisów i dokonywał odpisów amortyzacyjnych, powinien korzystać z ochrony praw nabytych (art. 2 Konstytucji). Ponadto, przedsiębiorca twierdzi, że powinien mieć prawo do kontynuowania odpisów do momentu pełnego zamortyzowania lokalu.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości wskazanej we wniosku, co do której już rozpoczął jej amortyzację na podstawie dotychczasowych przepisów i zaliczać je kosztów uzyskania przychodów, do momentu pełnego zamortyzowania tego środka trwałego.
KIS: amortyzacja nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r.
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że amortyzacja opisanej we wniosku nieruchomości nabytej i amortyzowanej w okresie poprzedzającym 1 stycznia 2022 r. nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
KIS odniosła się do ustawy o PIT, wskazując, że odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych służących działalności gospodarczej nie są możliwe po 31 grudnia 2022 roku. Taki zakaz wynika z przepisu wprowadzonego 1 stycznia 2022 roku. Przepisy przejściowe, które pozwalały na amortyzację na starych zasadach, obowiązywały tylko do końca roku 2022 i tylko dla nieruchomości nabytych przed 2022 rokiem. Wszelkie odpisy amortyzacyjne dokonane po tej dacie nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ponadto, organ podatkowy wskazał, że postępowanie dotyczące interpretacji indywidualnych jest postępowaniem szczególnym, regulowanym przez przepisy ustawy, niepodlegającym bezpośrednio innym przepisom Ordynacji podatkowej. W związku z tym wydana przez niego interpretacja indywidualna skupia się jedynie na okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego oraz zakresie postawionego pytania, bez oceny kwestii zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.