REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można kontynuować amortyzację lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

przepisy, prawo, podatki, pytanie, wątpliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wnioskodawca nie ma prawa dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego służącego w działalności gospodarczej po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Odpisy amortyzacyjne od lokalu mieszkalnego a skutki podatkowe

Wnioskodawca jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który nabył w 2014 r. Wskazany lokal wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal był przedmiotem amortyzacji, którą przedsiębiorca realizował na podstawie nabytego prawa do amortyzacji na podstawie przepisów dotychczasowych. Lokal został przyjęty do użytkowania w kwietniu 2015 r. ze stawką amortyzacyjną 10%. Przyjęta wartość początkowa lokalu wynosiła 263.229,56 zł. Amortyzacja trwała przez 92 miesiące. Amortyzacja nie została w pełni zakończona. Była kontynuowana aż do końca grudnia 2022 r. Niezamortyzowana wartość na moment złożenia wniosku wynosi 61.420,20 zł. Według wnioskodawcy ten, kto nabył lokal przed zmianą przepisów i dokonywał odpisów amortyzacyjnych, powinien korzystać z ochrony praw nabytych (art. 2 Konstytucji). Ponadto, przedsiębiorca twierdzi, że powinien mieć prawo do kontynuowania odpisów do momentu pełnego zamortyzowania lokalu.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości wskazanej we wniosku, co do której już rozpoczął jej amortyzację na podstawie dotychczasowych przepisów i zaliczać je kosztów uzyskania przychodów, do momentu pełnego zamortyzowania tego środka trwałego.

KIS: amortyzacja nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r.

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że amortyzacja opisanej we wniosku nieruchomości nabytej i amortyzowanej w okresie poprzedzającym 1 stycznia 2022 r. nie może być kontynuowana po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

KIS odniosła się do ustawy o PIT, wskazując, że odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych służących działalności gospodarczej nie są możliwe po 31 grudnia 2022 roku. Taki zakaz wynika z przepisu wprowadzonego 1 stycznia 2022 roku. Przepisy przejściowe, które pozwalały na amortyzację na starych zasadach, obowiązywały tylko do końca roku 2022 i tylko dla nieruchomości nabytych przed 2022 rokiem. Wszelkie odpisy amortyzacyjne dokonane po tej dacie nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto, organ podatkowy wskazał, że postępowanie dotyczące interpretacji indywidualnych jest postępowaniem szczególnym, regulowanym przez przepisy ustawy, niepodlegającym bezpośrednio innym przepisom Ordynacji podatkowej. W związku z tym wydana przez niego interpretacja indywidualna skupia się jedynie na okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego oraz zakresie postawionego pytania, bez oceny kwestii zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.561.2023.1.MW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA