Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem?
REKLAMA
REKLAMA
Środek trwały - pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem
Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który wykorzystuje do celów zarobkowych poprzez wynajem krótkoterminowy. Mężczyzna zamierza zamontować pompę ciepła wraz z niezbędną do jej funkcjonowania instalacją i bojlerem, aby zapewnić ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem jest samodzielnym urządzeniem, którego konstrukcja umożliwia odłączenie i zamontowanie w innym miejscu bez uszkodzenia oraz bez naruszenia bryły budynku. Pompa ciepła i bojler, przeznaczone są do działania wspólnego i nie można traktować ich odrębnie. Przewidywany okres użytkowania urządzenia wynosi 15 lat, przy czym jego wprowadzenie do użytku zaplanowano na lipiec 2024 roku.
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, na który składa się pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.
REKLAMA
Mężczyzna był zdania, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem. Argumentował, że przedmiotowe urządzenie spełnia wszystkie kryteria środka trwałego według prawa podatkowego, tj. jest samodzielne, kompletne, zdatne do użytku i przewiduje się, że będzie używane przez okres dłuższy niż rok.
Możliwość ujęcia odpisów w kosztach podatkowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. W szczególności zwrócił uwagę na art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który określa definicję kosztów uzyskania przychodów, oraz na art. 22a ust. 1 tej ustawy, który stanowi o przedmiotach podlegających amortyzacji. Dodatkowo wskazał, że każdy wydatek, aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, musi spełniać określone warunki, tj. poniesienie wydatku przez podatnika, jego definitywność, związek z działalnością gospodarczą, cel uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, właściwa dokumentacja oraz niezakwalifikowanie do grupy wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.
W dalszej części interpretacji organ doszedł do wniosku, że pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem spełnia kryteria środka trwałego, ponieważ jest własnością podatnika, jest kompletna, zdatna do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok i wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie odwołał się do przepisów dotyczących amortyzacji środków trwałych, wskazując, że środki te muszą być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika i mogą podlegać amortyzacji, jeśli spełniają określone warunki.
Po szczegółowej analizie konkretnych przepisów prawa oraz stanu faktycznego sprawy opierając się na podanych przez wnioskodawcę informacjach, KIS przyjęła, że przedmiotowe urządzenie, tj. pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem stanowi odrębny od opisanego we wniosku budynku środek trwały podlegający amortyzacji.
„W świetle powyższego, Pana stanowisko, zgodnie z którym ma Pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem, uznaję więc za prawidłowe” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.