REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od pompy ciepła wraz z instalacją i bojlerem?

pompa ciepła
pompa ciepła
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, w której potwierdziła możliwość zaliczenia przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.

Środek trwały - pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem

Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który wykorzystuje do celów zarobkowych poprzez wynajem krótkoterminowy. Mężczyzna zamierza zamontować pompę ciepła wraz z niezbędną do jej funkcjonowania instalacją i bojlerem, aby zapewnić ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem jest samodzielnym urządzeniem, którego konstrukcja umożliwia odłączenie i zamontowanie w innym miejscu bez uszkodzenia oraz bez naruszenia bryły budynku. Pompa ciepła i bojler, przeznaczone są do działania wspólnego i nie można traktować ich odrębnie. Przewidywany okres użytkowania urządzenia wynosi 15 lat, przy czym jego wprowadzenie do użytku zaplanowano na lipiec 2024 roku.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, na który składa się pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.

REKLAMA

Mężczyzna był zdania, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem. Argumentował, że przedmiotowe urządzenie spełnia wszystkie kryteria środka trwałego według prawa podatkowego, tj. jest samodzielne, kompletne, zdatne do użytku i przewiduje się, że będzie używane przez okres dłuższy niż rok.

Możliwość ujęcia odpisów w kosztach podatkowych

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. W szczególności zwrócił uwagę na art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który określa definicję kosztów uzyskania przychodów, oraz na art. 22a ust. 1 tej ustawy, który stanowi o przedmiotach podlegających amortyzacji. Dodatkowo wskazał, że każdy wydatek, aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, musi spełniać określone warunki, tj. poniesienie wydatku przez podatnika, jego definitywność, związek z działalnością gospodarczą, cel uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, właściwa dokumentacja oraz niezakwalifikowanie do grupy wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

W dalszej części interpretacji organ doszedł do wniosku, że pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem spełnia kryteria środka trwałego, ponieważ jest własnością podatnika, jest kompletna, zdatna do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok i wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie odwołał się do przepisów dotyczących amortyzacji środków trwałych, wskazując, że środki te muszą być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej podatnika i mogą podlegać amortyzacji, jeśli spełniają określone warunki.

Po szczegółowej analizie konkretnych przepisów prawa oraz stanu faktycznego sprawy opierając się na podanych przez wnioskodawcę informacjach, KIS przyjęła, że przedmiotowe urządzenie, tj. pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem stanowi odrębny od opisanego we wniosku budynku środek trwały podlegający amortyzacji.

„W świetle powyższego, Pana stanowisko, zgodnie z którym ma Pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środka trwałego, którym jest pompa ciepła wraz z instalacją i bojlerem, uznaję więc za prawidłowe” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006457981,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-24-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0115-KDIT3-4011-726-2023-2-AWO.html

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA