Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty za aplikację radcowską a koszty podatkowe
Wnioskodawczyni, aplikantka radcowska drugiego roku, od 2024 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych. Współpraca z kancelarią prawną, na stanowisku aplikanta radcowskiego, stanowi jej główną działalność zawodową. Posiadanie statusu aplikanta jest kluczowym wymogiem kontrahenta. Z tego względu kobieta ponosi opłaty za aplikację radcowską, w tym opłatę roczną oraz składkę członkowską.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy te opłaty, które poniesie w bieżącym roku szkoleniowym oraz w kolejnych latach, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Argumentowała, że są one konieczne do zachowania statusu aplikanta radcowskiego, co bezpośrednio wpływa na możliwość kontynuacji współpracy i generowanie przychodów.
Możliwość zaliczenia opłat do KUP - stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zgodnie z art. 22 ust. 1, koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ustawa jasno określa, że każdy wydatek, aby mógł być uznany za koszt podatkowy, musi pozostawać w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodem, nie może znajdować się na liście wykluczeń i musi być odpowiednio udokumentowany.
Następnie KIS podkreśliła, że związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów powinien być oceniany indywidualnie dla każdego wydatku. Koszty na zachowanie źródła przychodu to te, które gwarantują ciągłość generowania przychodów z danego źródła. Dodatkowo zaznaczyła, że za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać te wydatki, które chronią przed utratą źródła przychodów w przyszłości.
„Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że może Pani do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej od (...) 2024 r. działalności gospodarczej zaliczyć wydatki z tytułu opłat za aplikację radcowską (opłata roczna i składka członkowska) ponoszonych w roku bieżącym i latach następnych, jak również wydatek na opłatę roczną poniesiony w styczniu i marcu 2024 r. Przedmiotowe wydatki spełniają bowiem przesłanki, o których mowa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.