REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kursy i szkolenia sportowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że kursy i szkolenia sportowe prowadzone przez osobę fizyczną nie kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Kursy i szkolenia sportowe a VAT

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w obszarze pozaszkolnym związaną z formą edukacji sportowej oraz z formą zajęć sportowych i rekreacyjnych. Wnioskodawca posiada przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli, co umożliwia mu pracę w zawodzie nauczyciela w szkołach oraz placówkach oświatowych. Jego edukacja obejmuje nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu pedagogiki, psychologii, podstaw dydaktyki, emisji głosu oraz dydaktyki szczegółowej, co łączy się z praktyką pedagogiczną i kierunkiem studiów. Posiada również specjalistyczne licencje (coach developer educator), które są niezbędne do prowadzenia określonych szkoleń sportowych.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzone przez podatnika szkolenia są certyfikowane przez europejskie organizacje i dotyczą podnoszenia kwalifikacji zawodowych trenerów. Wnioskodawca, świadcząc usługi szkoleniowe, nie wydaje bezpośrednio certyfikatów czy uprawnień kursantom – robi to zewnętrzny pośrednik, z którym współpracuje.

Podatnik skierował pytanie do KIS, czy istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT w zakresie działalności związanej z prowadzeniem kursów i szkoleń. Wnioskodawca uważa, że dzięki posiadaniu odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych oraz licencji trenerskich, kursy i szkolenia, które prowadzi, powinny korzystać ze zwolnienia VAT.

KIS: działalność szkoleniowa nie jest zwolniona z VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność mężczyzny nie spełniła warunków umożliwiających skorzystanie ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. KIS zaznaczyła, że zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje czynności wykonywane samodzielnie przez osoby fizyczne, osoby prawne, czy jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, niezależnie od celu lub rezultatu takiej działalności. Organ podatkowy podkreślił, że działalność wnioskodawcy, mimo edukacyjnego charakteru, należy traktować jako działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. 

KIS wskazała, że działalność wnioskodawcy nie spełniała definicji kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego w rozumieniu przepisów, ponieważ kursy i szkolenia nie były uznane za takie, które prowadzą do uzyskania, uaktualnienia lub podniesienia kwalifikacji zawodowych w sposób bezpośrednio związany z wykonywaniem określonego zawodu. Ponadto, KIS podkreśliła, że dla skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, usługi muszą być świadczone przez podmioty z akredytacją w rozumieniu ustawy prawo oświatowe, prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub finansowane w całości ze środków publicznych. W przypadku podatnika,  żaden z tych warunków nie został spełniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.810.2023.2.MSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA