Czy zwrot dopłat wniesionych do spółki przez poprzedniego wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot dopłat przez poprzedniego wspólnika
Wnioskodawca otrzyma w ramach darowizny udziały w spółce z o.o. od jej aktualnego jedynego wspólnika. Na skutek wstąpienia w prawa udziałowe przez wnioskodawcę, wstąpi on we wszelkie prawa i obowiązki związane z udziałami w spółce, w tym w szczególności w prawo do uzyskania środków pieniężnych z tytułu ewentualnych zwrotów dopłat wniesionych do spółki w przeszłości przez poprzedniego wspólnika. Przed przekazaniem udziałów przez wspólnika na rzecz wnioskodawcy, wspólnik wniesie dopłaty zwrotne do kapitału spółki w proporcji równej jego udziałom w kapitale zakładowym. Spółka dokona w przyszłości zwrotu wniesionych dopłat. Zwrot dopłat nastąpi już po nabyciu udziałów w spółce przez wnioskodawcę. Kwota zwrotu nie przekroczy wartości, w jakiej uprzednio dopłaty zostały wniesione przez wspólnika do spółki.
REKLAMA
Podatnik argumentował, że czynność otrzymania przez niego zwrotu dopłat, wniesionych uprzednio do spółki przez wspólnika, powinna być wolna od opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Zwolnienie od opodatkowania PIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że czynność otrzymania przez wnioskodawcę zwrotu dopłat, wniesionych uprzednio do spółki przez wspólnika jest wolna od opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT.
KIS zauważyła, że podatnik oparł swoją argumentację o konkretne przepisy ustawy o PIT oraz inne interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych. Słusznie przywołał art. 21 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy zgodnie, z którym: „wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane z tytułu zwrotu wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia".
REKLAMA
Następnie organ za trafny uznał pogląd wnioskodawcy, według którego prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym ściśle związanym z faktem posiadania statusu wspólnika. W przypadku zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty do spółki z o.o., prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na nabywcę udziałów, jako sukcesora syngularnego zbywcy. Art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT respektuje, następstwo prawne uznając, że sukcesja przewidziana w przepisach prawa handlowego wywołuje również skutki prawne na gruncie prawa podatkowego.
Zwolnienie to ma charakter przedmiotowy i obejmuje swoim zakresem wspólników spółki, którzy wnieśli dopłaty do spółki oraz ich następców prawnych z tytułu nabycia udziałów powiązanych z uchwalonym zwrotem dopłat. Na podstawie powyższego podatnik utrzymywał, że czynność otrzymania przez niego zwrotu dopłat, wniesionych uprzednio do spółki przez wspólnika, powinna być wolna od opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji wnioskodawcy organ podatkowy odstąpił, od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska w pełni zgadzając się z nim.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.