REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedpłacone karty podarunkowe przekazane pracownikom podlegają opodatkowaniu?

karta podarunkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wartość przekazanych pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie, na pracodawcy, jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.

Przedpłacone karty podarunkowe dla pracowników

Spółka realizuje politykę budowania relacji i zaangażowania pracowników poprzez obdarowywanie ich drobnymi upominkami. Takie działania obejmują przekazywanie pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych dwa razy w roku – podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych, niezależnie od ich wyników pracy. W wewnętrznych regulacjach pracodawcy – w tym regulaminie pracy oraz regulaminie wynagradzania – brak jest zapisów zobowiązujących pracodawcę do dokonywania tego rodzaju świadczeń na rzecz swoich pracowników. Ponadto, świadczenia te nie stanowią dodatkowej formy wynagrodzenia, jak również nie wiążą się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracowników.

REKLAMA

Firma argumentowała, że przekazanie pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych nie będzie stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy powodującego powstanie po stronie pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy PIT, w związku z którym na spółce, jako płatniku nie będzie spoczywać obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 32 ustawy PIT od wartości tego świadczenia. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

Wyłączenie z opodatkowania PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedpłacone karty podarunkowe przekazywane pracownikom przez pracodawcę nie podlegają opodatkowaniu, a pracodawca nie ma obowiązku obliczania ani pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT, zwracając uwagę na ogólne zasady opodatkowania różnych rodzajów dochodów oraz definicję przychodu ze stosunku pracy i innych podobnych stosunków. Zgodnie z przepisami, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wyraźnie wymienionych w ustawie jako zwolnione z opodatkowania.

REKLAMA

Następnie organ wskazał, że przychodem ze stosunku pracy są otrzymane świadczenia skutkujące przysporzeniem majątkowym dla pracownika, niezależnie od formy tych świadczeń – mogą to być zarówno pieniądze, jak i wartości pieniężne świadczeń w naturze czy inne nieodpłatne świadczenia. Podkreślił, że szeroka definicja przychodu pracownika oznacza, że w każdym przypadku, gdy pracownik uzyska realną korzyść majątkową, powstaje obowiązek zwiększenia jego przychodu, chyba że świadczenie to jest wyraźnie zwolnione z opodatkowania na podstawie ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście przedpłaconych kart podarunkowych przekazanych pracownikom, które nie były związane z wynikami ich pracy, nie stanowiły dodatkowej formy wynagrodzenia ani nie były związane z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika, organ podatkowy stwierdził, że nie stanowią one przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W rezultacie, na płatniku – pracodawcy nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.

„W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość przekazanych pracownikom przez Państwa przedpłaconych kart podarunkowych, nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Państwu – jako płatniku – nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w myśl z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006502335,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-23-lutego-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0115-KDIT2-4011-610-2023-1-LS.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA