Czy przedpłacone karty podarunkowe przekazane pracownikom podlegają opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Przedpłacone karty podarunkowe dla pracowników
Spółka realizuje politykę budowania relacji i zaangażowania pracowników poprzez obdarowywanie ich drobnymi upominkami. Takie działania obejmują przekazywanie pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych dwa razy w roku – podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych, niezależnie od ich wyników pracy. W wewnętrznych regulacjach pracodawcy – w tym regulaminie pracy oraz regulaminie wynagradzania – brak jest zapisów zobowiązujących pracodawcę do dokonywania tego rodzaju świadczeń na rzecz swoich pracowników. Ponadto, świadczenia te nie stanowią dodatkowej formy wynagrodzenia, jak również nie wiążą się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracowników.
REKLAMA
Firma argumentowała, że przekazanie pracownikom przedpłaconych kart podarunkowych nie będzie stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy powodującego powstanie po stronie pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy PIT, w związku z którym na spółce, jako płatniku nie będzie spoczywać obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 32 ustawy PIT od wartości tego świadczenia. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Wyłączenie z opodatkowania PIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedpłacone karty podarunkowe przekazywane pracownikom przez pracodawcę nie podlegają opodatkowaniu, a pracodawca nie ma obowiązku obliczania ani pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT, zwracając uwagę na ogólne zasady opodatkowania różnych rodzajów dochodów oraz definicję przychodu ze stosunku pracy i innych podobnych stosunków. Zgodnie z przepisami, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wyraźnie wymienionych w ustawie jako zwolnione z opodatkowania.
REKLAMA
Następnie organ wskazał, że przychodem ze stosunku pracy są otrzymane świadczenia skutkujące przysporzeniem majątkowym dla pracownika, niezależnie od formy tych świadczeń – mogą to być zarówno pieniądze, jak i wartości pieniężne świadczeń w naturze czy inne nieodpłatne świadczenia. Podkreślił, że szeroka definicja przychodu pracownika oznacza, że w każdym przypadku, gdy pracownik uzyska realną korzyść majątkową, powstaje obowiązek zwiększenia jego przychodu, chyba że świadczenie to jest wyraźnie zwolnione z opodatkowania na podstawie ustawy.
W kontekście przedpłaconych kart podarunkowych przekazanych pracownikom, które nie były związane z wynikami ich pracy, nie stanowiły dodatkowej formy wynagrodzenia ani nie były związane z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika, organ podatkowy stwierdził, że nie stanowią one przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W rezultacie, na płatniku – pracodawcy nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości tych kart.
„W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość przekazanych pracownikom przez Państwa przedpłaconych kart podarunkowych, nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Państwu – jako płatniku – nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w myśl z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.