REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi organizacji spotkań naukowych w ramach kongresów, konferencji, kursów lub innych form edukacji korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

szkolenie trening
szkolenie trening
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że usługi organizacji kongresów, konferencji, kursów i innych form edukacji nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT z uwagi na to, że nie spełniają wszystkich niezbędnych kryteriów, które umożliwiłyby skorzystanie ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi organizacji spotkań naukowych a VAT

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie działalności wspomagającej edukację (PKD 85.60.Z). Głównym przedmiotem działalności jest m.in. organizacja konferencji, seminariów i kongresów oraz pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Prowadzona przez kobietę firma nie jest jednostką objętą systemem oświatowym w rozumieniu przepisów o systemie oświaty ani nie posiada zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, jednakże jest jednostką szkoleniową wpisaną do odpowiedniego rejestru. Świadczone usługi stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a uczestnikami konferencji oraz pozostałych form edukacyjnych są przede wszystkim przedstawiciele zawodów pomocowych i medycznych, tj. psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, pracownicy społeczni, pedagodzy, terapeuci zajęciowi czy też nauczyciele.

REKLAMA

Zainteresowana była zdania, że wystawiając faktury za uczestnictwo w kongresie, konferencji, kursach lub innej formie edukacji może zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

Usługi nie kwalifikują się do zwolnienia od VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że opisane usługi organizacji kongresów, konferencji, kursów i innych form edukacji nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT z uwagi nie niespełnienie warunków określonych art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się głównie do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Zaznaczył, że aby usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a-c powyższego przepisu. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych.

Po dokładnej analizie sprawy, KIS doszła do wniosku, że usługi oferowane przez wnioskodawczynię mogą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jednakże nie spełniają one wszystkich niezbędnych kryteriów, które umożliwiłyby skorzystanie ze zwolnienia od VAT. Wskazała, że aby usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego mogły korzystać ze zwolnienia, muszą być prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, co w przypadku przedmiotowej działalności nie zostało w pełni udowodnione. Podkreśliła, że brak jest wystarczających dowodów na to, aby uznać, że świadczone usługi są prowadzone zgodnie z odrębnymi przepisami regulującymi formy i zasady kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto, kobieta nie przedstawiła informacji o uzyskaniu akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, ani o finansowaniu szkoleń w całości ze środków publicznych, co jest istotnym warunkiem dla skorzystania ze zwolnienia od VAT.

„Podsumowując, opisane spotkania naukowe, organizowane przez Panią w ramach kongresów, konferencji, kursów lub innych form edukacji, nie korzystają ze zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy” - zakończył organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006445549,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-24-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0113-KDIPT1-1-4012-763-2023-2-MSU.html

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA