Czy usługi organizacji spotkań naukowych w ramach kongresów, konferencji, kursów lub innych form edukacji korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi organizacji spotkań naukowych a VAT
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie działalności wspomagającej edukację (PKD 85.60.Z). Głównym przedmiotem działalności jest m.in. organizacja konferencji, seminariów i kongresów oraz pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Prowadzona przez kobietę firma nie jest jednostką objętą systemem oświatowym w rozumieniu przepisów o systemie oświaty ani nie posiada zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, jednakże jest jednostką szkoleniową wpisaną do odpowiedniego rejestru. Świadczone usługi stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a uczestnikami konferencji oraz pozostałych form edukacyjnych są przede wszystkim przedstawiciele zawodów pomocowych i medycznych, tj. psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, pracownicy społeczni, pedagodzy, terapeuci zajęciowi czy też nauczyciele.
REKLAMA
Zainteresowana była zdania, że wystawiając faktury za uczestnictwo w kongresie, konferencji, kursach lub innej formie edukacji może zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Usługi nie kwalifikują się do zwolnienia od VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że opisane usługi organizacji kongresów, konferencji, kursów i innych form edukacji nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT z uwagi nie niespełnienie warunków określonych art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się głównie do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Zaznaczył, że aby usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a-c powyższego przepisu. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych.
Po dokładnej analizie sprawy, KIS doszła do wniosku, że usługi oferowane przez wnioskodawczynię mogą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jednakże nie spełniają one wszystkich niezbędnych kryteriów, które umożliwiłyby skorzystanie ze zwolnienia od VAT. Wskazała, że aby usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego mogły korzystać ze zwolnienia, muszą być prowadzone w formach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, co w przypadku przedmiotowej działalności nie zostało w pełni udowodnione. Podkreśliła, że brak jest wystarczających dowodów na to, aby uznać, że świadczone usługi są prowadzone zgodnie z odrębnymi przepisami regulującymi formy i zasady kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Ponadto, kobieta nie przedstawiła informacji o uzyskaniu akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, ani o finansowaniu szkoleń w całości ze środków publicznych, co jest istotnym warunkiem dla skorzystania ze zwolnienia od VAT.
„Podsumowując, opisane spotkania naukowe, organizowane przez Panią w ramach kongresów, konferencji, kursów lub innych form edukacji, nie korzystają ze zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.