REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na szkolenia pracowników i współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

szkolenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na szkolenia pracowników i współpracowników b2b do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

Wydatki na szkolenia pracowników i współpracowników

Spółka działająca w branży oprogramowania oraz inżynierii sieci zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, oraz osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Aby zapewnić pracownikom oraz współpracownikom odpowiednie kwalifikacje zawodowe i narzędzia niezbędne do wykonywania usług na wymaganym poziomie, firma zapewnia odpowiednie szkolenia. Są to szkolenia podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe oraz szkolenia zwiększające tzw. kompetencje miękkie lub umiejętności językowe czy podnoszące znajomość kultury kraju klienta, z którym współpracuje spółka.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszty szkoleń będą mogły stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodów.

Firma była zdania, że wydatki poniesione na szkolenia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała, że poprzez finansowanie szkoleń spółka podnosi kwalifikacje pracowników oraz współpracowników, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania powierzonych zadań. Ponadto, podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz współpracowników zwiększa zdolność firmy do osiągania przychodów.

Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na szkolenia pracowników i współpracowników b2b do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz Kodeksu pracy. Zaznaczył, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy: "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami, a więc są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Co więcej, wydatki takie muszą zostać prawidłowo udokumentowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników co do zasady stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów, jeśli tylko spełniają wymóg art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Koszty pracownicze obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Powyższe wynika z art. 103 (1) Kodeksu pracy. Ponadto, w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o CIT.

„Podsumowując, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Państwa na szkolenia dla Pracowników i Współpracowników spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Do tych wydatków nie znajdują zastosowania wyłączenia z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a updop” - zakończył organ.

Źródło: Możliwość zaliczenia szkoleń pracowników i współpracowników b2b do kosztów uzyskania przychodów. - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.523.2023.3.PK - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA