Czy wydatki na szkolenia pracowników i współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na szkolenia pracowników i współpracowników
Spółka działająca w branży oprogramowania oraz inżynierii sieci zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, oraz osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Aby zapewnić pracownikom oraz współpracownikom odpowiednie kwalifikacje zawodowe i narzędzia niezbędne do wykonywania usług na wymaganym poziomie, firma zapewnia odpowiednie szkolenia. Są to szkolenia podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe oraz szkolenia zwiększające tzw. kompetencje miękkie lub umiejętności językowe czy podnoszące znajomość kultury kraju klienta, z którym współpracuje spółka.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszty szkoleń będą mogły stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodów.
Firma była zdania, że wydatki poniesione na szkolenia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała, że poprzez finansowanie szkoleń spółka podnosi kwalifikacje pracowników oraz współpracowników, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania powierzonych zadań. Ponadto, podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz współpracowników zwiększa zdolność firmy do osiągania przychodów.
Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na szkolenia pracowników i współpracowników b2b do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz Kodeksu pracy. Zaznaczył, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy: "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami, a więc są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Co więcej, wydatki takie muszą zostać prawidłowo udokumentowane.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników co do zasady stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów, jeśli tylko spełniają wymóg art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Koszty pracownicze obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Powyższe wynika z art. 103 (1) Kodeksu pracy. Ponadto, w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o CIT.
„Podsumowując, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Państwa na szkolenia dla Pracowników i Współpracowników spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Do tych wydatków nie znajdują zastosowania wyłączenia z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a updop” - zakończył organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA