REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż lokalu jako nakładów na budowę pawilonu powinna być uwzględniona w zeznaniu podatkowym?

targ, bazar, pawilon
targ, bazar, pawilon
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż lokalu, traktowana jako nakłady na wybudowanie budynku, powinna być uwzględniona w zeznaniu podatkowym, ponieważ nakłady są integralną częścią nieruchomości i nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży.

Sprzedaż nakładów na budowę pawilonu a przychód 

Wnioskodawczyni jest kobietą, która w latach 90-tych wraz z mężem oraz razem z innymi inwestorami, zdecydowali się zbudować pawilony handlowo-usługowe. W 1990 roku złożyli wniosek o pozwolenie na budowę. Cały proces budowy i inwestycji został przeprowadzony w formie tzw. "systemu gospodarczego", co oznacza, że inwestorzy sami zarządzali i finansowali budowę. Wnioskodawczyni dzierżawiła dodatkowo od gminy grunt o powierzchni 22 m2, na którym urządzone były schody umożliwiające korzystanie z pawilonu handlowo-usługowego. Umowa dzierżawy ze spółdzielnią mieszkaniową była podstawą prawną posadowienia budynku na tej działce i była sukcesywnie przedłużana od 1996 roku. Po śmierci męża w 1996 roku,  kobieta wraz z dwójką dzieci odziedziczyła udział w spadku, co dało jej 1/3 udziałów w lokalu. W 1998 roku pozostali spadkobiercy przekazali swoje udziały na rzecz wnioskodawczyni w drodze umowy darowizny, co sprawiło, że stała się jedynym właścicielem nakładów na wytworzony lokal.

REKLAMA

REKLAMA

Kobieta wynajmowała lokal jako swój prywatny majątek od 1998 roku. W celu ewidencji i rozliczenia podatkowego, amortyzowano lokal przyjmując stawkę amortyzacji na poziomie 2,5% w skali roku. Wartość początkową ustalono na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. W marcu 2023 roku kobieta zdecydowała się sprzedać lokal jako nakłady poniesione na wybudowanie pawilonu handlowo-usługowego.

Podatniczka skierowała pytania do KIS do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć sprzedaż nakładów na budowę pawilonu oraz czy koszt uzyskania przychodów można ustalić na podstawie operatu szacunkowego rzeczoznawcy. Wnioskodawczyni uważa, że sprzedaż nakładów na budowę nieruchomości, niezwiązanej z działalnością gospodarczą, zalicza się do przychodów z tytułu sprzedaży innych rzeczy, a koszt uzyskania przychodu może być ustalony na podstawie operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowego.

KIS: nakłady na budowę lokalu muszą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. W opinii organu podatkowego, kobieta, która sprzedała lokal jako nakłady na wybudowanie budynku, musiała uwzględnić przychód w swoim zeznaniu podatkowym. KIS wskazała, że przepis art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera otwarty katalog praw majątkowych, które podlegają opodatkowaniu, natomiast nie jest to lista wyczerpująca. Oznacza to, że można również uwzględnić inne prawa majątkowe, które nie są dosłownie wymienione w przepisie. Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że opodatkowaniu podlegają zarówno przychody z wykorzystania tych praw, jak i z ich sprzedaży lub zamiany. Organ podkreślił, że nakłady wnioskodawczyni na lokal nie stanowiły odrębnej rzeczy materialnej. Nakłady były traktowane jako część składowa nieruchomości, na której znajdował się lokal. Organ wskazał, że prawo do tych nakładów było bardziej związane z nieruchomością niż z samodzielnym majątkiem.

Dodatkowo, organ stwierdził, że w przypadku sprzedaży praw majątkowych związanych z nieruchomością, koszty poniesione na nakłady nie można traktować jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie są one bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem z tej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.586.2023.1.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA