REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy interaktywne książki dla dzieci kwalifikują się do ulgi na ekspansję?

czytanie książka chłopiec morze plaża
czytanie książka chłopiec morze plaża
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że interaktywne książki dla dzieci produkowane przez polską spółkę nie kwalifikują się do ulgi na ekspansję w rozumieniu art. 18eb ust. 2 ustawy CIT.

Interaktywne książki dla dzieci

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lider w produkcji gier planszowych i dystrybucji asortymentu upominkowego, wprowadziła na rynek interaktywne książki dla dzieci. Te książki, współpracujące z edukacyjnym piórem, łączą funkcje odtwarzacza MP3 i pamięci USB. Produkcja odbywa się w kooperacji z czeską spółką zależną, obejmując tworzenie treści, ilustracji, nagrania dźwiękowego i testowanie rynkowe.

REKLAMA

Wnioskodawca pyta, czy jego interaktywne książki spełniają kryteria ulgi na ekspansję zgodnie z art. 18eb ust. 2 ustawy CIT.

Czy działania pozwalają na zakwalifikowanie produktów do ulgi na ekspansję?

REKLAMA

Wnioskodawca argumentował, że książki są wytworem spółki, uwzględniając jej aktywny udział w całym procesie produkcji – od tworzenia treści po testy rynkowe. Uważał, że te działania pozwalają na zakwalifikowanie produktów do ulgi na ekspansję. Spółka bierze czynny udział w procesie produkcji tych książek, począwszy od tworzenia treści, ilustracji, nagrania dźwiękowego, aż po testowanie na rynku. Wnioskodawca dostarcza know-how, koncepcje oraz wpływa na wygląd finalnych produktów. Dodatkowo, spółka prowadzi projekty badawczo-rozwojowe, które wpływają na rozwój i ulepszanie tych produktów. Wszystkie te działania sprawiają, że spółka "spowodowuje powstanie" tych książek, co jest zgodne z językowym znaczeniem "wytworzyć".

Wnioskodawca uważał, że interaktywne książki spełniają przesłanki art. 18eb ust. 2 ustawy CIT, co pozwoliłoby mu skorzystać z ulgi na ekspansję w zakresie kosztów uzyskania przychodu poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży tych książek na polskim rynku.

Spółka nie przeprowadza samodzielnie produkcji

Dyrektor KIS odrzucił argumentację wnioskodawcy, twierdząc, że nie spełnia on warunków ulgi na ekspansję. Ulga ta przysługuje tylko tym, którzy samodzielnie prowadzą cały proces produkcji. Organ podkreślił, że spółka nie przeprowadza samodzielnie produkcji, a jedynie kupuje gotowe produkty od innej spółki.

"Zatem, skoro Spółka nie przeprowadza wszystkich etapów potrzebnych (niezbędnych) do  wyprodukowania interaktywnej książki i produktów z serii „(...)” oraz adaptacji książki, a wydrukowane książki kupuje od Spółka C. to nie można stwierdzić, że wytwarza rzecz materialną (produkt) w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumienie art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT i w związku z tym nie może stosować przepisów art. 18eb ustawy o CIT, pozwalających na skorzystanie z tzw. ulgi na ekspansję.

Organ jeszcze raz podkreśla, że wytworzenie produktu oznacza jego wyprodukowanie, a więc przeprowadzenie jego etapów produkcji od początku do końca.

Ulga na ekspansję przysługuje jedynie podatnikom, którzy samodzielnie prowadzą proces produkcji sfinalizowany wytworzeniem produktu mogącego stać się przedmiotem transakcji." - wskazuje organ.

Podsumowanie

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego wydaje się słuszne, oparte na precyzyjnej interpretacji przepisów o CIT i ulgi na ekspansję. W razie wątpliwości, wnioskodawca ma możliwość odwołania się od decyzji lub skierowania sprawy do sądu administracyjnego.

Źródło: Czy na podstawie wyżej przedstawionego stanu faktycznego interaktywne książki i produkty z serii „(...)”, sprzedawane przez Wnioskodawcę, spełniają pr... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.444.2023.3.PC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA