REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki stanowi ukryty zysk?

parking, miejsce parkingowe
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki nie stanowi ukrytego zysku.

Wynajęcie miejsca parkingowego i lokalu a ukryty zysk 

Wnioskodawcą jest spółka, która planuje wynajęcie nieruchomości od wspólnika, w tym dwóch miejsc parkingowych oraz dwóch lokali biurowych. Nieruchomości są niezbędne do rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej spółki. Warto zaznaczyć, że transakcje między spółką, a wspólnikiem odbywają się na warunkach rynkowych, co oznacza, że ceny i warunki wynajmu są porównywalne do tych, które obowiązywałyby w przypadku niepowiązanych podmiotów. Spółka posiada model biznesowy, który przewiduje wynajmowanie nieruchomości handlowych od niepowiązanych podmiotów na cele prowadzenia swojej działalności. Model ten zakłada, że wynajmujący dostarczy spółce usługi najmu powierzchni parkingowej i biurowej, a spółka zapłaci wynajmującemu czynsz, który jest ustalany na podstawie kryteriów rynkowych i lokalnego rynku najmu nieruchomości użytkowych.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy wynajem od udziałowca spółki miejsca parkingowego i lokalu biurowego stanowi kategorię ukrytych zysków. Wnioskodawca uważa, że wynajem miejsca parkingowego oraz lokalu biurowego od udziałowca spółki nie kwalifikuje się jako kategoria ukrytych zysków. Według jego stanowiska, nie ma konieczności opodatkowania tych transakcji.

KIS: wynagrodzenie za najem parkingu i lokalu nie stanowi ukrytego zysku

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego wynagrodzenie za najem placu parkingowego i lokalu biurowego nie stanowi ukrytego zysku, co oznacza, że dokonane transakcje nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. KIS zauważyła, że wynajem placu parkingowego i lokalu biurowego było niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę i pozostawało w związku z jej profilem działalności. To oznaczało, że transakcje miały cel biznesowy i były motywowane potrzebami operacyjnymi spółki. Organ podatkowy przyjął, że umowy najmu zostały zawarte na warunkach rynkowych, co oznacza, że ceny wynajmu były zgodne z cenami stosowanymi na rynku przez podmioty niepowiązane. Istnienie umów na warunkach rynkowych eliminuje ryzyko niedoszacowania wartości transakcji i nadmiernej korzyści dla udziałowca.

Ponadto. organ podatkowy zaznaczył, że działania spółki nie miały na celu jej dokapitalizowania, a jedynie dostosowanie się do zmian w przepisach. KIS uznała, że transakcje nie były podejmowane w celu wzbogacenia udziałowca kosztem spółki. Organ podatkowy podkreślił, że spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości, które stanowiły przedmiot najmu. W przypadku, gdy spółka byłaby właścicielem nieruchomości i wynajmowałaby je udziałowcowi, mogłoby to sugerować próbę uniknięcia opodatkowania przez przekształcenie zysku z tytułu dywidendy w wynajem. Jednakże, brak własności nieruchomości przez spółkę wyeliminował ten aspekt.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.503.2023.1.END

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA