REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki stanowi ukryty zysk?

parking, miejsce parkingowe
parking, miejsce parkingowe
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem miejsca parkingowego i lokalu biurowego od udziałowca spółki nie stanowi ukrytego zysku.

Wynajęcie miejsca parkingowego i lokalu a ukryty zysk 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka, która planuje wynajęcie nieruchomości od wspólnika, w tym dwóch miejsc parkingowych oraz dwóch lokali biurowych. Nieruchomości są niezbędne do rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej spółki. Warto zaznaczyć, że transakcje między spółką, a wspólnikiem odbywają się na warunkach rynkowych, co oznacza, że ceny i warunki wynajmu są porównywalne do tych, które obowiązywałyby w przypadku niepowiązanych podmiotów. Spółka posiada model biznesowy, który przewiduje wynajmowanie nieruchomości handlowych od niepowiązanych podmiotów na cele prowadzenia swojej działalności. Model ten zakłada, że wynajmujący dostarczy spółce usługi najmu powierzchni parkingowej i biurowej, a spółka zapłaci wynajmującemu czynsz, który jest ustalany na podstawie kryteriów rynkowych i lokalnego rynku najmu nieruchomości użytkowych.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy wynajem od udziałowca spółki miejsca parkingowego i lokalu biurowego stanowi kategorię ukrytych zysków. Wnioskodawca uważa, że wynajem miejsca parkingowego oraz lokalu biurowego od udziałowca spółki nie kwalifikuje się jako kategoria ukrytych zysków. Według jego stanowiska, nie ma konieczności opodatkowania tych transakcji.

KIS: wynagrodzenie za najem parkingu i lokalu nie stanowi ukrytego zysku

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego wynagrodzenie za najem placu parkingowego i lokalu biurowego nie stanowi ukrytego zysku, co oznacza, że dokonane transakcje nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. KIS zauważyła, że wynajem placu parkingowego i lokalu biurowego było niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę i pozostawało w związku z jej profilem działalności. To oznaczało, że transakcje miały cel biznesowy i były motywowane potrzebami operacyjnymi spółki. Organ podatkowy przyjął, że umowy najmu zostały zawarte na warunkach rynkowych, co oznacza, że ceny wynajmu były zgodne z cenami stosowanymi na rynku przez podmioty niepowiązane. Istnienie umów na warunkach rynkowych eliminuje ryzyko niedoszacowania wartości transakcji i nadmiernej korzyści dla udziałowca.

Ponadto. organ podatkowy zaznaczył, że działania spółki nie miały na celu jej dokapitalizowania, a jedynie dostosowanie się do zmian w przepisach. KIS uznała, że transakcje nie były podejmowane w celu wzbogacenia udziałowca kosztem spółki. Organ podatkowy podkreślił, że spółka nigdy nie była właścicielem nieruchomości, które stanowiły przedmiot najmu. W przypadku, gdy spółka byłaby właścicielem nieruchomości i wynajmowałaby je udziałowcowi, mogłoby to sugerować próbę uniknięcia opodatkowania przez przekształcenie zysku z tytułu dywidendy w wynajem. Jednakże, brak własności nieruchomości przez spółkę wyeliminował ten aspekt.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.503.2023.1.END

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA