Czy rzeczoznawca może skorzystać ze zwolnienia z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Działalność rzeczoznawcy a VAT
Wnioskodawczyni jest rzeczoznawcą majątkowym. Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, która polega głównie na szacowaniu nieruchomości, co oznacza sporządzanie operatów szacunkowych, które określają wartość nieruchomości. Dodatkowo, kobieta wykonuje opracowania i ekspertyzy, które nie są operatami szacunkowymi. Wnioskodawczyni zadała pytanie KIS czy szacowanie nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego podlega zwolnieniu z VAT. Kobieta uważa, że usługi szacowania nieruchomości, takie jak sporządzanie operatów szacunkowych nie podlegają VAT, ponieważ nie są usługami doradczymi oraz nie obejmują udzielania porad.
REKLAMA
KISL: działalność szacowania nieruchomości jest zwolniona z VAT
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatniczkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działalność rzeczoznawcy majątkowego polegająca na sporządzaniu operatów szacunkowych nieruchomości i ekspertyz niestanowiących operatu szacunkowego nie jest typowa dla usług doradczych, które są objęte wyłączeniem ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 13 ustawy VAT. Rzeczoznawca nie udziela porad ani opinii, które byłyby charakterystyczne dla usług doradztwa. Ponadto, KIS zaznaczyła, że podatniczka nie przekroczyła limitu wartości sprzedaży w roku podatkowym, który wynosi 200 000 zł, co jest jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w ustawie o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.