Czy regeneracja alkoholu częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym?
REKLAMA
REKLAMA
Regeneracja alkoholu częściowo skażonego a alkohol etylowy
Spółka z siedzibą na terytorium Polski, która działa w sektorze wyrobów chemicznych, w tym produkcji rozpuszczalników jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podatnikiem podatku akcyzowego. Firma jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych i prowadzi skład podatkowy. Spółka produkuje alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, które są dopuszczone do skażania alkoholu etylowego na podstawie odpowiednich przepisów. Ten alkohol etylowy jest wykorzystywany przez inny podmiot do produkcji farb (nieprzeznaczonych do spożycia) oraz do czyszczenia urządzeń produkcyjnych. Po tych procesach pozostaje zanieczyszczony rozpuszczalnik zawierający alkohol etylowy częściowo skażony, który podmiot zużywający planuje przekazać do składu podatkowego spółki w celu regeneracji.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym dokonywana przez spółkę regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego.
Zdaniem spółki w opisanym stanie faktycznym, na gruncie art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, nie stanowi produkcji alkoholu etylowego.
KIS: proces stanowi produkcję alkoholu etylowego
Dyrektor KIS stwierdził, że proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego, co oznacza, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe.
Organ podatkowy uzasadniając swoją interpretację, wskazał na definicje prawne wyrobów akcyzowych i alkoholu etylowego, podkreślając, że proces regeneracji powoduje powstanie nowego wyrobu akcyzowego. Organ podkreślił, że odseparowanie pozostałości farb i lakierów zmienia właściwości alkoholu etylowego, co zgodnie z ustawą czyni go nowym produktem podlegającym akcyzie.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Nie można zatem zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że w sprawie przedstawionej we wniosku w procesie regeneracji nie będzie następowała produkcja alkoholu etylowego, ponieważ odzyskiwanie wskazanego we wniosku, alkoholu etylowego następuje w wyniku przetworzenia odpadów (zawierających zużyty alkohol częściowo skażony) na produkt, który będzie wyprowadzany ze składu podatkowego w ramach zwolnienia i wykorzystywany do produkcji farb oraz czyszczenia urządzeń produkcyjnych. W następstwie oczyszczenia (w wyniku wyodrębnienia pozostałości farb drukarskich, jak zostało wskazane w opisie sprawy) wyrób ulega zmianie, zmieniają się bowiem właściwości tego wyrobu. W konsekwencji uzyskany alkohol etylowy częściowo skażony po oczyszczeniu będzie nowym wyrobem akcyzowym. Oczyszczanie jest jednym z elementów szerokiej definicji produkcji alkoholu etylowego, zawartej w art. 93 ust. 2 ustawy. Nie budzi wątpliwości Organu także fakt, że destylacja jest jednym z elementów produkcji alkoholu etylowego".
Organ podatkowy konsekwentnie uznał, iż proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego powinien być traktowany jako produkcja alkoholu etylowego, co skutkuje obowiązkiem rozliczenia akcyzy.
"Odpowiadając zatem wprost na Państwa pytanie sformułowane we wniosku należy wskazać, że dokonywana przez Państwa regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego" - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.