REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy regeneracja alkoholu częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym?

fabryka pracownik produkcja
fabryka pracownik produkcja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.

Regeneracja alkoholu częściowo skażonego a alkohol etylowy

REKLAMA

Spółka z siedzibą na terytorium Polski, która działa w sektorze wyrobów chemicznych, w tym produkcji rozpuszczalników jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podatnikiem podatku akcyzowego. Firma jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych i prowadzi skład podatkowy. Spółka produkuje alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, które są dopuszczone do skażania alkoholu etylowego na podstawie odpowiednich przepisów. Ten alkohol etylowy jest wykorzystywany przez inny podmiot do produkcji farb (nieprzeznaczonych do spożycia) oraz do czyszczenia urządzeń produkcyjnych. Po tych procesach pozostaje zanieczyszczony rozpuszczalnik zawierający alkohol etylowy częściowo skażony, który podmiot zużywający planuje przekazać do składu podatkowego spółki w celu regeneracji.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym dokonywana przez spółkę regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego.

Zdaniem spółki w opisanym stanie faktycznym, na gruncie art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, nie stanowi produkcji alkoholu etylowego.

KIS: proces stanowi produkcję alkoholu etylowego

Dyrektor KIS stwierdził, że proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego, co oznacza, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe.

Organ podatkowy uzasadniając swoją interpretację, wskazał na definicje prawne wyrobów akcyzowych i alkoholu etylowego, podkreślając, że proces regeneracji powoduje powstanie nowego wyrobu akcyzowego. Organ podkreślił, że odseparowanie pozostałości farb i lakierów zmienia właściwości alkoholu etylowego, co zgodnie z ustawą czyni go nowym produktem podlegającym akcyzie.

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Nie można zatem zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że w sprawie przedstawionej we wniosku w procesie regeneracji nie będzie następowała produkcja alkoholu etylowego, ponieważ odzyskiwanie wskazanego we wniosku, alkoholu etylowego następuje w wyniku przetworzenia odpadów (zawierających zużyty alkohol częściowo skażony) na produkt, który będzie wyprowadzany ze składu podatkowego w ramach zwolnienia i wykorzystywany do produkcji farb oraz czyszczenia urządzeń produkcyjnych. W następstwie oczyszczenia (w wyniku wyodrębnienia pozostałości farb drukarskich, jak zostało wskazane w opisie sprawy) wyrób ulega zmianie, zmieniają się bowiem właściwości tego wyrobu. W konsekwencji uzyskany alkohol etylowy częściowo skażony po oczyszczeniu będzie nowym wyrobem akcyzowym. Oczyszczanie jest jednym z elementów szerokiej definicji produkcji alkoholu etylowego, zawartej w art. 93 ust. 2 ustawy. Nie budzi wątpliwości Organu także fakt, że destylacja jest jednym z elementów produkcji alkoholu etylowego".

Organ podatkowy konsekwentnie uznał, iż proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego powinien być traktowany jako produkcja alkoholu etylowego, co skutkuje obowiązkiem rozliczenia akcyzy.

"Odpowiadając zatem wprost na Państwa pytanie sformułowane we wniosku należy wskazać, że dokonywana przez Państwa regeneracja alkoholu częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego" - zakończył organ.

Źródło: W zakresie uznania regeneracji alkoholu częściowo skażonego za produkcję alkoholu etylowego. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.245.2023.1.PJ - (interpretacje.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA