REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować przychody z umowy sponsoringu sportowca?

sport
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała umowę sponsoringu z młodym sportowcem za umowę zlecenia, która kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla młodych, ponieważ beneficjent umowy nie przekroczył 26 roku życia, co skutkuje zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy jednoczesnym obowiązku płatnika do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek.

Umowa sponsoringu sportowca a PIT 

Wnioskodawcą jest podatnik, który zdecydował się zawrzeć umowę sponsoringu z młodym sportowcem, który nie prowadzi działalności gospodarczej i jest osobą poniżej 26. roku życia. Umowa została zawarta na 2 lata, dotyczy roku podatkowego 2023/2024, a przychód sportowca nie przekracza 85 528 zł. Sportowiec miał status ucznia do 31 sierpnia 2023 r., a od 1 października 2023 r. jest studentem. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy zobowiązany jest działać jako płatnik, czy skala podatkowa art. 27 PIT dotyczy umowy sponsoringu oraz czy zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 148 PIT ma zastosowanie przy pobraniu zaliczki. Podatnik jest zdania, że uzyskany przychód z umowy sponsoringu powinien być traktowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Jednocześnie wnioskodawca zakłada, że w przypadku pobrania zaliczki na podatek, można zastosować zwolnienie podatkowe.

REKLAMA

KIS: zakwalifikowanie umowy sponsoringu jako umowy zlecenia 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że na wnioskodawcy, który zawarł umowę sponsoringu z młodym sportowcem spoczywają obowiązki związane z obliczeniem i pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz sporządzeniem informacji PIT-11. KIS podkreśliła, że umowę sponsoringu należy traktować jako umowę zlecenia. Umowa sponsoringu może być traktowana jako umowa zlecenia, ponieważ strony umowy mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, pod warunkiem, że treść lub cel umowy nie sprzeciwia się właściwości, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z umów zlecenia są jednym z rodzajów przychodów z działalności wykonywanej osobiście, co oznacza, że są one opodatkowane na zasadach ogólnych. KIS stwierdziła, że treść umowy sponsoringu polega na budowaniu pozytywnego wizerunku sponsora poprzez powiązanie go z działaniami sponsorowanej osoby lub instytucji. Organ podatkowy stwierdził, że umowę sponsoringu można traktować jako formę promocji, która ma na celu zwiększenie popularności firmy sponsora.

Ponadto, organ podatkowy zaznaczył, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, są zwolnione z podatku dochodowego, jeśli podatnik nie przekroczył 26 roku życia. Organ podatkowy uznał, że młody sportowiec, który jest beneficjentem umowy sponsoringu, nie przekroczył wymaganego wieku, co uprawniało do skorzystania z ulgi dla młodych. KIS wyjaśniła, że płatnik ma obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli przychody podatnika przekroczą limit zwolniony w ramach ulgi dla młodych. Organ podatkowy podkreślił, że płatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe naliczenie i pobranie podatku oraz za przekazanie go na rzecz urzędu skarbowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.672.2023.2.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA