REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest różnica w przychodzie w zależności od tego, czy pochodzi z handlu towarem, czy ze świadczenia usługi pośrednictwa?

pit cit vat podatek podatki dochodowy od osób fizycznych prawnych towarów i usług pieniądze banknoty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku uznania, że czynności należy klasyfikować jako handel towarem, za przychód z działalności należy przyjąć całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży towaru, a nie jedynie kwotę prowizji (marży).

Usługa pośrednictwa w zakupie towarów - dropshipping 

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. na terenie Polski. Jego działalność polega na świadczeniu usługi pośrednictwa w zakupie towarów w modelu logistycznym zwanym „dropshippingiem” dla klientów, którzy nie są podatnikami VAT. Wnioskodawca działa poprzez konto zarejestrowane na platformie sprzedażowej. W ramach usługi pośrednictwa, wnioskodawca zbiera zamówienia od klientów i zawiera umowy sprzedaży towarów z niezależnymi sprzedawcami z państw trzecich, takimi jak Chiny. Dostawy towarów są realizowane z magazynów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, głównie na terenie Polski. 

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca nie jest właścicielem towaru i nie dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu i na własny rachunek, a jedynie pośredniczy w sprzedaży towarów będących własnością sprzedawców. Wnioskodawca pobiera prowizję za swoje usługi pośrednictwa.

W tym stanie sprawy wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy za przychód w podatku dochodowym należy uznać otrzymywaną kwotę prowizji, czy też czynności wykonywane przez wnioskodawcę należy uznać na handel towarem a nie usługę pośrednictwa i tym samym należy uznać, że przychodem wnioskodawcy będzie całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży.

Przychodem będzie cała kwota otrzymana od klienta

REKLAMA

Odpowiadając na pytania wnioskodawcy, Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku uznania, że czynności wykonywane przez wnioskodawcę stanowią handel towarem, całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży towaru będzie uznawana za przychód z działalności, a nie jedynie kwota prowizji (marży). Natomiast jeśli czynności wnioskodawcy należy uznać za usługę pośrednictwa, to przychodem będzie jedynie kwota prowizji.

"Mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy w tym fakt, że efektem wykonanych czynności (istotą zamówienia) jest konkretny towar w postaci produktu prezentowanego na stronach internetowych, który w takiej postaci jest dostarczany bezpośrednio klientowi (ostatecznemu nabywcy), świadczenie stanowi dla celów podatku od towarów i usług dostawę towarów. Czynności podejmowane przez Spółkę w celu zrealizowania zamówienia nie stanowią dla klientów celu samego w sobie, klient jest zainteresowany nabyciem konkretnego produktu. W tym kontekście nie można mówić o sprzedaży przez Spółkę usługi pośrednictwa w zakupie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że opisane przez Spółkę transakcje stanowią sprzedaż towarów, zatem przychodem uzyskanym z tego tytułu będzie cała kwota otrzymana od Klienta z tytułu sprzedaży towaru." - wskazał organ.

Podsumowanie

Konkluzja jest taka, że jeśli czynności wnioskodawcy zostaną uznane za handel towarem, to całość kwoty otrzymanej od Klienta z tytułu sprzedaży towaru będzie uznawana za przychód z działalności. Natomiast jeśli czynności te będą traktowane jako usługa pośrednictwa, to przychodem będzie jedynie kwota prowizji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.298.2023.3.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA