Jaka jest różnica w przychodzie w zależności od tego, czy pochodzi z handlu towarem, czy ze świadczenia usługi pośrednictwa?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługa pośrednictwa w zakupie towarów - dropshipping
- Przychodem będzie cała kwota otrzymana od klienta
- Podsumowanie
Usługa pośrednictwa w zakupie towarów - dropshipping
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. na terenie Polski. Jego działalność polega na świadczeniu usługi pośrednictwa w zakupie towarów w modelu logistycznym zwanym „dropshippingiem” dla klientów, którzy nie są podatnikami VAT. Wnioskodawca działa poprzez konto zarejestrowane na platformie sprzedażowej. W ramach usługi pośrednictwa, wnioskodawca zbiera zamówienia od klientów i zawiera umowy sprzedaży towarów z niezależnymi sprzedawcami z państw trzecich, takimi jak Chiny. Dostawy towarów są realizowane z magazynów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, głównie na terenie Polski.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca nie jest właścicielem towaru i nie dokonuje sprzedaży towarów we własnym imieniu i na własny rachunek, a jedynie pośredniczy w sprzedaży towarów będących własnością sprzedawców. Wnioskodawca pobiera prowizję za swoje usługi pośrednictwa.
W tym stanie sprawy wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy za przychód w podatku dochodowym należy uznać otrzymywaną kwotę prowizji, czy też czynności wykonywane przez wnioskodawcę należy uznać na handel towarem a nie usługę pośrednictwa i tym samym należy uznać, że przychodem wnioskodawcy będzie całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży.
Przychodem będzie cała kwota otrzymana od klienta
REKLAMA
Odpowiadając na pytania wnioskodawcy, Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku uznania, że czynności wykonywane przez wnioskodawcę stanowią handel towarem, całość kwoty otrzymanej od klienta z tytułu sprzedaży towaru będzie uznawana za przychód z działalności, a nie jedynie kwota prowizji (marży). Natomiast jeśli czynności wnioskodawcy należy uznać za usługę pośrednictwa, to przychodem będzie jedynie kwota prowizji.
"Mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy w tym fakt, że efektem wykonanych czynności (istotą zamówienia) jest konkretny towar w postaci produktu prezentowanego na stronach internetowych, który w takiej postaci jest dostarczany bezpośrednio klientowi (ostatecznemu nabywcy), świadczenie stanowi dla celów podatku od towarów i usług dostawę towarów. Czynności podejmowane przez Spółkę w celu zrealizowania zamówienia nie stanowią dla klientów celu samego w sobie, klient jest zainteresowany nabyciem konkretnego produktu. W tym kontekście nie można mówić o sprzedaży przez Spółkę usługi pośrednictwa w zakupie.
Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że opisane przez Spółkę transakcje stanowią sprzedaż towarów, zatem przychodem uzyskanym z tego tytułu będzie cała kwota otrzymana od Klienta z tytułu sprzedaży towaru." - wskazał organ.
Podsumowanie
Konkluzja jest taka, że jeśli czynności wnioskodawcy zostaną uznane za handel towarem, to całość kwoty otrzymanej od Klienta z tytułu sprzedaży towaru będzie uznawana za przychód z działalności. Natomiast jeśli czynności te będą traktowane jako usługa pośrednictwa, to przychodem będzie jedynie kwota prowizji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.