REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy etanol używany w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego?

krople do oczu

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że etanol używany przez pewną spółkę S.A. w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego, nawet w kontekście zmian w procedurze produkcyjnej planowanej przez spółkę.

Spółka zamierza zmienić wielkość opakowania produktu leczniczego

Pewna spółka S.A. działa w branży produkującej leki, kosmetyki i suplementy diety, z wykorzystaniem etanolu ze składu podatkowego do produkcji produktu leczniczego. Produkt ten jest lekiem w formie kropli, którego produkcja obejmuje różne etapy, a zawartość etanolu wynosi od 60 do 69%. Spółka zamierza zmienić wielkość opakowania produktu leczniczego, co będzie wiązało się z transportem produktu między zakładami.

Spółka chciała dowiedzieć się, czy etanol wykorzystywany w produkcji produktu leczniczego będzie nadal zwolniony z podatku akcyzowego, biorąc pod uwagę planowane zmiany w procesie produkcyjnym, a konkretnie - transport produktu w zbiornikach IBC między zakładami.

Spółka była przekonana, że zmiany w procesie produkcyjnym nie wpłyną na status zwolnienia od podatku akcyzowego. Argumentowała, że produkt przewożony w zbiornikach IBC między zakładami nie jest już produktem akcyzowym, więc nie jest konieczne stosowanie zabezpieczeń akcyzowych.

Nie są konieczne dodatkowe warunki zwolnienia od podatku akcyzowego

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko Spółki jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że produkt, będący już wytworzonym produktem leczniczym, zawiera etanol użyty w celach uprawniających do zwolnienia, co oznacza, że nie są konieczne dodatkowe warunki zwolnienia od podatku akcyzowego. 

"Należy więc wskazać, że w Państwa przypadku skoro przewożony będzie wytworzony już produkt leczniczy, oznacza to, że alkohol etylowy na tym etapie został już zużyty (tj. definitywnie wykorzystany) w celach uprawniających do zwolnienia ze względu na przeznaczenie. W związku z powyższym, nie będzie konieczne spełnienie warunków uprawniających do zwolnienia przedmiotowego alkoholu od podatku akcyzowego, w szczególności (co było przedmiotem Państwa wątpliwości przedstawionych w zadanym pytaniu) nie będzie konieczne przemieszczanie wytworzonego produktu leczniczego na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e-DD oraz zakończenie przemieszczania w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2, oraz w terminie, o którym mowa w art. 46b ust. 3, tj. spełnienia warunku o którym mowa w art. 32 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja jest korzystna dla Spółki. Spółka może kontynuować planowane działania produkcyjne bez obaw o konsekwencje podatkowe związane z opłatą akcyzową od etanolu używanego w produkcji produktu leczniczego.

Źródło: Zwolnienie z opodatkowania akcyzą etanolu zużytego do produkcji produktu leczniczego. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.218.2023.2.AM 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA