REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik może odliczyć VAT z tytułu wydatków na usługi związane z unieszkodliwieniem zwierząt?

kury drób kurczaki drobiarstwo ziarno zboże rolnictwo hodowla produkcja
kury drób kurczaki drobiarstwo ziarno zboże rolnictwo hodowla produkcja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wyjaśnił, że podatnik prowadzący hodowlę drobiu nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach związanych z usługami unieszkodliwiania zwierząt i jaj pochodzących z jego gospodarstwa.

Opis stanu faktycznego: 

Przedsiębiorca prowadzący hodowlę drobiu w Polsce, musiał uśmiercić swoje zwierzęta z powodu wybuchu grypy ptaków. W związku z tym zlecił firmie zewnętrznej usunięcie zwierząt i jaj, a koszty miały być pokryte z przyszłego roszczenia. Za wykonaną usługę unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego usługodawca wystawił na rzecz przedsiębiorcy faktury dokumentujące wykonanie usługi zgodnie z nakazem organu tj. Powiatowego Lekarza Weterynarii. Następnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii dokonał zapłaty faktur na rzecz usługodawcy.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane organowi podatkowemu pytanie: czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Podatnik (wnioskodawca) twierdził, że ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyż wydatki związane z utylizacją zwierząt i jaj są związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Wskazywał również, że brak jest przesłanek wyłączających prawo do odliczenia VAT.

Nie wynagrodzenie za świadczenie, a odszkodowanie

REKLAMA

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowy ocenił, że kluczowe jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą a wynagrodzeniem oraz pomiędzy zakupami a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Według organu, płatności dokonane przez inspekcję weterynaryjną nie są wynagrodzeniem za świadczenie, ale odszkodowaniem, co ma kluczowe znaczenie dla kwestii odliczenia VAT. Organ uznał, że nie występuje bezpośredni związek pomiędzy zakupionymi usługami a działalnością gospodarczą wnioskodawcy, a zapłacone kwoty stanowią odszkodowanie, co wyklucza możliwość odliczenia VAT. Kwoty wykazane na fakturach od usługodawcy, według organu, nie mają związku z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT prowadzoną przez podatnika. Podsumowując, wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego związku z usługami unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego.

"W świetle przedstawionych okoliczności sprawy i przywołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że w tej konkretnej sytuacji nie zachodzi związek pomiędzy nabyciem przez Pana usług unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego, tj. odbioru i utylizacji padłych sztuk drobiu i jaj z ferm należących do Pana gospodarstwa rolnego, a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą w zakresie hodowli drobiu. We wniosku wskazał Pan, że wydatki poniesione zostały w związku z nakazem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponadto, jak wykazano wyżej, przyznana kwota odszkodowania nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, kwoty wykazane na Fakturach otrzymanych od Usługodawcy nie mają związku z wykonywanymi przez Pana czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, nie ma Pan możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na Fakturach, gdyż nie został spełniony jeden z warunków określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podsumowując, w świetle argumentacji organu, wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu usług unieszkodliwiania zwierząt i jaj, ponieważ nie są spełnione warunki związku nabywanych usług z czynnościami opodatkowanymi.

Źródło: Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z Faktur otrzymanych od Usługodawców za wykonanie usługi unieszkodliwienia odpadów pochodzenia zwierzęcego... - Interpretacja - 0114-KDIP4-3.4012.353.2023.3.KŁ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA