Czy podatnik może odliczyć VAT z tytułu wydatków na usługi związane z unieszkodliwieniem zwierząt?
REKLAMA
REKLAMA
Opis stanu faktycznego:
Przedsiębiorca prowadzący hodowlę drobiu w Polsce, musiał uśmiercić swoje zwierzęta z powodu wybuchu grypy ptaków. W związku z tym zlecił firmie zewnętrznej usunięcie zwierząt i jaj, a koszty miały być pokryte z przyszłego roszczenia. Za wykonaną usługę unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego usługodawca wystawił na rzecz przedsiębiorcy faktury dokumentujące wykonanie usługi zgodnie z nakazem organu tj. Powiatowego Lekarza Weterynarii. Następnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii dokonał zapłaty faktur na rzecz usługodawcy.
REKLAMA
W tym stanie sprawy zostało zadane organowi podatkowemu pytanie: czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?
Podatnik (wnioskodawca) twierdził, że ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyż wydatki związane z utylizacją zwierząt i jaj są związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Wskazywał również, że brak jest przesłanek wyłączających prawo do odliczenia VAT.
Nie wynagrodzenie za świadczenie, a odszkodowanie
REKLAMA
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ podatkowy ocenił, że kluczowe jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą a wynagrodzeniem oraz pomiędzy zakupami a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Według organu, płatności dokonane przez inspekcję weterynaryjną nie są wynagrodzeniem za świadczenie, ale odszkodowaniem, co ma kluczowe znaczenie dla kwestii odliczenia VAT. Organ uznał, że nie występuje bezpośredni związek pomiędzy zakupionymi usługami a działalnością gospodarczą wnioskodawcy, a zapłacone kwoty stanowią odszkodowanie, co wyklucza możliwość odliczenia VAT. Kwoty wykazane na fakturach od usługodawcy, według organu, nie mają związku z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT prowadzoną przez podatnika. Podsumowując, wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego związku z usługami unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego.
"W świetle przedstawionych okoliczności sprawy i przywołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że w tej konkretnej sytuacji nie zachodzi związek pomiędzy nabyciem przez Pana usług unieszkodliwiania odpadów pochodzenia zwierzęcego, tj. odbioru i utylizacji padłych sztuk drobiu i jaj z ferm należących do Pana gospodarstwa rolnego, a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą w zakresie hodowli drobiu. We wniosku wskazał Pan, że wydatki poniesione zostały w związku z nakazem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponadto, jak wykazano wyżej, przyznana kwota odszkodowania nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, kwoty wykazane na Fakturach otrzymanych od Usługodawcy nie mają związku z wykonywanymi przez Pana czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.
W konsekwencji, nie ma Pan możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na Fakturach, gdyż nie został spełniony jeden z warunków określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, jakim jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Podsumowując, w świetle argumentacji organu, wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu usług unieszkodliwiania zwierząt i jaj, ponieważ nie są spełnione warunki związku nabywanych usług z czynnościami opodatkowanymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.