REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować zakup używanych mebli bez dokumentów sprzedaży? Co z procedurą VAT-marża?

Meble. Fot. Creazioni
Meble. Fot. Creazioni
Meble. Fot. Creazioni
Creazioni

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że do sprzedaży używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz, zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży na giełdach, udokumentowanych dowodami wewnętrznymi niezawierającymi danych sprzedawcy, można stosować procedurę VAT-marża

Sprzedaż używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz. Na chwilę obecną nie jest on płatnikiem VAT. Zamierza dokonywać zakupu tych przedmiotów od osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, na giełdach oraz za pośrednictwem aukcji internetowych. 

REKLAMA

REKLAMA

Osoby te nie wystawiają dokumentów sprzedaży, co oznacza, że podatnik nie będzie miał zewnętrznych dowodów na zakup towarów. W związku z tym, planuje ona udokumentować te zakupy samodzielnie sporządzonymi dowodami wewnętrznymi, które nie zawierają danych sprzedawcy, a jedynie informacje o nazwie przedmiotu i cenie nabycia.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy do sprzedaży używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz, zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży na giełdach, udokumentowanych dowodami wewnętrznymi niezawierającymi danych sprzedawcy, można stosować procedurę VAT-marża?

Można stosować procedurę VAT-marża

Zdaniem Dyrektora KIS, w przypadku sprzedaży używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz, które zostały zakupione od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i nieposiadających dokumentów sprzedaży, można stosować procedurę VAT-marża.

Organ wskazał, że przedmioty te są uważane za towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że podatnik nie jest zobowiązany do płacenia VAT od wartości całej transakcji, a jedynie od różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną sprzedaży. W przypadku gdy osoba fizyczna, od której dokonano zakupu, nie wystawiła dokumentu sprzedaży, podatnik może udokumentować ten zakup za pomocą dowodu wewnętrznego, który samodzielnie sporządzi.

Dokumenty wewnętrzne nie muszą zawierać danych sprzedawcy, a jedynie informacje o nazwie przedmiotu i cenie nabycia. Są one wystarczające dla celów podatku od towarów i usług. 

"Mając zatem na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzam, że dokonując sprzedaży używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz, stanowiących towary używane w  rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych od podmiotów wskazanych w art. 120 ust. 10 ustawy w celu ich dalszej odsprzedaży oraz zna Pani cenę nabycia używanych towarów, będzie miała Pani prawo do zastosowania szczególnej procedury zawartej w art. 120 ust. 4 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja umożliwia podatnikowi prowadzącemu sprzedaż używanych mebli, oświetlenia oraz dodatków do wnętrz zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, stosowanie procedury VAT-marża. Podatnik może udokumentować te zakupy za pomocą samodzielnie sporządzonych dokumentów wewnętrznych, które nie muszą zawierać danych sprzedawcy, a jedynie informacje o nazwie przedmiotu i cenie nabycia. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.564.2022.1.OS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA