REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi edukacyjne w zakresie sportu podlegają zwolnieniu z VAT?

WF ćwiczenia
WF ćwiczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi edukacyjne w zakresie gimnastyki i taekwondo, świadczone przez Wnioskodawcę dla przedszkoli i stowarzyszeń kultury fizycznej, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. 

Usługi w zakresie sportu, a kwestia zwolnienia z VAT 

REKLAMA

Wnioskodawca to czynny podatnik VAT, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie edukacji sportowej. Oferta skierowana jest do przedszkoli oraz stowarzyszeń kultury fizycznej i obejmuje zajęcia z gimnastyki, gimnastyki korekcyjnej oraz nauki taekwondo. Zajęcia z gimnastyki i gimnastyki korekcyjnej są organizowane w przedszkolach na podstawie umów z tymi placówkami. Zajęcia z taekwondo są prowadzone zarówno na podstawie umów z stowarzyszeniami kultury fizycznej, jak i umów zawartych bezpośrednio z rodzicami uczestników. Zajęcia z gimnastyki i gimnastyki korekcyjnej w przedszkolach mają na celu ogólny rozwój fizyczny uczestników. Zajęcia z taekwondo skupiają się na nauce technik tej dyscypliny oraz promowaniu zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej i zajęć sportowych, świadczone na rzecz przedszkoli i stowarzyszeń kultury fizycznej na podstawie zawartych umów, podlegają zwolnieniu z podatku VAT? Podatnik jest zdania, że świadczone usługi edukacyjne spełniają warunki do zwolnienia z podatku VAT.

KIS: usługi gimnastyki i taekwondo nie są zwolnione z VAT

REKLAMA

KIS stwierdziła, że stanowisko wnioskodawcy jest błędne. Według organu podatkowego, usługi świadczone przez wnioskodawcę nie podlegają zwolnieniu z VAT. Organ uznał, że usługi gimnastyki nie spełniają przesłanki zwolnienia, ponieważ nie są uważane za kształcenie powszechne lub wyższe, ale za nauczanie specjalistyczne.

KIS zaznaczyła, że istnieją dwie główne przesłanki, które organ podatkowy uważa za niespełnione. Organ podatkowy uważa, że nie ma bezpośredniej relacji umownej między wnioskodawcą. a uczniami, co jest warunkiem koniecznym do zastosowania zwolnienia związanego z prywatnym nauczaniem przez nauczycieli. Organ twierdzi, że umowy zawarte przez wnioskodawcę są z przedszkolami i stowarzyszeniami kultury fizycznej, natomiast nie z uczniami. Ponadto, KIS uważa, że zajęcia z taekwondo prowadzone przez wnioskodawcę nie kwalifikują się jako nauczanie powszechne lub wyższe na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym lub wyższym. Według KIS, zajęcia nie przekazują wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zakresu dziedzin, a także nie polepszają ich pogłębiania ani rozwoju.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.380.2023.3.MMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA