REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przychód z programu partnerskiego w zeznaniu podatkowym?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tytułu odtwarzania reklam należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36.

Zysk z reklam

Wnioskodawca w związku ze swoją pasją związaną z tworzeniem i udostępnianiem nagrań video na serwisie internetowym, dołączył do programu partnerskiego na tym serwisie. W ramach niego, podczas odtwarzania nagrań video Wnioskodawcy w serwisie, wyświetlane są reklamy. W zamian uzyskuje wynagrodzenie. Wnioskodawca dzieli się zyskiem z reklam z twórcami, którzy też uczestniczą w programie partnerskim. 

REKLAMA

Wnioskodawca planuje wypłacić pieniądze z programu partnerskiego na swoje konto bankowe. W związku z tym, zadał pytanie: W jaki sposób powinien Pan rozliczyć się z przychodu związanego z programem partnerskim A (tzn. jak zaklasyfikować ten przychód)?

Przychód należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, przychód związany z programem partnerskim powinien być rozliczony w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) jako tzw. "przychód z innych źródeł".

REKLAMA

"Jednocześnie, wyrażenie przez Pana zgody na wyświetlanie reklam podczas odtwarzania Pana filmów w serwisie a nie oznacza, że wynajął Pan czy wydzierżawił przysługujące Panu „przestrzenie internetowe” (w szczególności przestrzenie reklamowe na swojej stronie internetowej, swoim portalu). Wręcz przeciwnie, to Pan korzysta z przestrzeni w serwisie A. Umieszczany tam filmik nie staje się Pana przestrzenią internetową, którą może Pan dysponować poprzez zawieranie umów najmu lub dzierżawy praw. W szczególności, z opisu sprawy wynika, że przystąpił Pan do programu partnerskiego A, a nie że zawarł umowy dotyczące najmu lub dzierżawy przestrzeni internetowych. Tym samym, nie ma podstaw do kwalifikowania Pana przychodów jako pochodzących ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana przychody nie mają również charakteru przychodów z praw majątkowych. Jest Pan co prawda autorem filmów, które zamieszcza na swoim kanale w serwisie A. Nie uzyskuje Pan jednak przychodów z praw autorskich do własnych utworów audiowizualnych zamieszczanych w serwisie A. Uzyskuje Pan przychód z tytułu odtwarzania reklam (których nie jest autorem) wyświetlanych podczas odtwarzania Pana filmów w serwisie A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, osiągnięty przez Pana przychód należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te ma Pan obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i uczestnicząca w programie partnerskim powinna rozliczyć się z przychodu z tego programu jako "przychód z innych źródeł" w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). To oznacza, że przychód ten nie może zostać zaklasyfikowany jako przychód związany ze stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, emeryturą, działalnością wykonywaną osobiście, prawami autorskimi, pozarolniczą działalnością gospodarczą, działami specjalnymi produkcji rolnej, najmem, dzierżawą, odpłatnym zbyciem rzeczy, działalnością nierejestrowaną, sprzedażą przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, ani jako żaden inny rodzaj przychodu wymieniony w formularzach PIT-36 i PIT-37.

Dla pytającego oznacza to konieczność wpisania tego przychodu w rubryce "Inne źródła" formularza rocznego zeznania podatkowego (PIT). 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.568.2022.1.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA