REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy Gmina ma prawo odliczyć podatek VAT przy inwestycji w sieć kanalizacyjną?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że gmina może odliczyć VAT z faktur za budowę sieci kanalizacyjnej oraz eksploatację tej sieci. Według stanowiska organu, gmina ma prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur za inwestycję, gdyż nie dotyczy ona jednostki organizacyjnej gminy. Ponadto, gmina może odliczyć VAT w 100% z kosztów eksploatacji sieci, gdy jest jej właścicielem. 

Budowa sieci kanalizacyjnej

Gmina, będąca jednostką samorządu terytorialnego, jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje zadania publiczne związane m.in. z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków od mieszkańców. Gmina realizuje inwestycję, polegającą na budowie sieci kanalizacyjnej, której właścicielem będzie Gmina. Część pierwsza inwestycji jest finansowana z pożyczki, a część druga nie ma jeszcze ustalonych źródeł finansowania. Po zakończeniu budowy mieszkańcy będą mieć możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej i ponoszenia opłat za odprowadzane ścieki. 

REKLAMA

Gmina przewiduje, że inwestycja będzie wykorzystywana wyłącznie do celów opodatkowanej działalności gospodarczej, gdyż inwestycja ta nie obejmuje żadnego przyłącza do instytucji publicznej. Zadanie obejmuje tylko odbiorców indywidualnych i nie obejmuje żadnej jednostki organizacyjnej Gminy.

W tym stanie sprawy zostały zadane pytania:

1.Czy w świetle obowiązujących przepisów (Gmina po centralizacji VAT) Gmina ma możliwość odliczenia podatku VAT w 100% z faktur za realizację inwestycji pn. „(...)”?

2.Czy od ponoszonych w przyszłości kosztów związanych z eksploatacją wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej w ww. miejscowościach Gmina będzie mogła odliczać VAT w 100%?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina ma możliwość odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że Gmina ma możliwość odliczenia podatku VAT w 100% z faktur za realizację inwestycji, ponieważ inwestycja ta nie dotyczy żadnej jednostki organizacyjnej Gminy. Wpłaty mieszkańców za odbiór ścieków będą podlegały opodatkowaniu w całości, gdyż ilość ścieków będzie ustalana na podstawie zużycia wody przez konkretnego mieszkańca.

REKLAMA

W kwestii odliczania podatku od kosztów związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnej, organ stwierdził, że jeśli Gmina będzie właścicielem sieci i poniesie koszty związane z jej eksploatacją, to również będzie mogła odliczyć VAT w 100%.

"Wskazali Państwo, że są zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto, nabywane towary i usługi związane z realizacją ww. inwestycji dotyczącej budowy kanalizacji sanitarnej będą służyły wyłącznie do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Inwestycja ta nie obejmuje żadnego przyłącza do instytucji publicznej. Zadanie obejmuje tylko odbiorców indywidualnych i nie obejmuje żadnej jednostki organizacyjnej. W konsekwencji, będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące realizacji ww. inwestycji pn. „(…)”. Biorąc pod uwagę, że powstała sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykorzystywana do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT, zatem również od wydatków dotyczących późniejszej eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwot podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Dla Gminy oznacza to możliwość odliczenia podatku VAT z faktur związanych z inwestycją oraz z kosztami eksploatacji sieci kanalizacyjnej, co przyniesie jej korzyści finansowe. Jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z realizacją inwestycji oraz wydatków dotyczących eksploatacji p... - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.381.2023.1.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA