REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest opodatkowane?

Parking Fot. Fotolia
Parking Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że kwota otrzymana z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c).

Przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego

W lutym 2021 r. Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości (mieszkania), do którego w umowie o podział nieruchomości wspólnej quad usum były przypisane 4 miejsca postojowe naziemne. Następnie, w listopadzie 2022 r., Wnioskodawca dokonał notarialnego przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z 1 miejsca postojowego naziemnego na rzecz innego mieszkańca wspólnoty.

REKLAMA

Wnioskodawca złożył wniosek w celu ustalenia, czy otrzymana przez niego kwota z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

REKLAMA

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z odpłatnego zbycia ściśle wskazanych praw majątkowych są opodatkowane na zasadach szczegółowo określonych w art. 30e ustawy. Jednakże, katalog praw majątkowych w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym i nie zawiera prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

W związku z tym, organ stwierdził, że otrzymana kwota z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c).

"Zatem Pana stanowisko, w którym stwierdza Pan, że otrzymana kwota z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należało uznać za prawidłowe." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał informację, że otrzymana kwota z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że katalog praw majątkowych, które podlegają opodatkowaniu, jest zamknięty i nie obejmuje prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Oznacza to, że Wnioskodawca nie będzie musiał płacić podatku od otrzymanej kwoty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.411.2023.2.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA