REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko w trakcie postępowania rozwodowego?

rozwód papiery nazwisko obrączka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli postępowanie rozwodowe jest w toku. 

Sprawa rozwodowa w toku

Podatnik, który wychowuje dziecko samotnie, zwrócił się do Dyrektora KIS z pytaniem dotyczącym możliwości rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko za 2021 r., 2022 r. i lata przyszłe do czasu uzyskania prawomocnego orzeczenia rozwodu. 

REKLAMA

Podatnik jest zamężny, ale od 2017 r. nie mieszka razem z małżonkiem, który założył nową rodzinę. Wnioskodawczyni wychowuje córkę samodzielnie. W związku z tym, do Dyrektora KIS zostało skierowane pytanie: Czy przez wzgląd na wychowywanie dziecka samotnie przez to, iż nie mieszka Pani razem z mężem, a mąż ma inną rodzinę, ma Pani możliwość rozliczania się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko za 2021 r., 2022 r. i lata przyszłe do chwili uzyskania prawomocnego orzeczenia rozwodu?

Stanowisko KIS

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli sprawa rozwodowa jest w toku od 2018 r. i nie ma jeszcze prawomocnego orzeczenia rozwodu, to Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

"Mając na uwadze powyższe przepisy prawa i przedstawione zdarzenie stwierdzić należy, że mimo samotnego wychowywania dziecka nie posiada Pani statusu "osoby samotnie wychowującej dziecko", bowiem od 4 maja 2013 r. pozostaje Pani w związku małżeńskim, a tym samym nie spełnia Pani warunku posiadania określonego stanu cywilnego. W konsekwencji, nie przysługuje Pani prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r., według zasad określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz za 2022 r., w myśl zasad określonych w art. 6 ust. 4c i 4d tej ustawy. Nie będzie Pani także spełniała warunków określonych w art. 6 ust. 4c przywołanej ustawy i nie będzie Pani przysługiwało również prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko za 2023 r. oraz lata kolejne, jeżeli w tych latach nie uzyska Pani prawomocnego orzeczenia rozwodu i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organu, że podatnik nie może formalnie rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, dopóki nie uzyska prawomocnego orzeczenia rozwodu. Nawet jeśli podatnik nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z małżonkiem od 2017 r., to nadal będzie rozliczał się jako zamężny przez okres trwania postępowania rozwodowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.136.2023.2.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA