Czy sprzedaż licytacyjna nieruchomości jest opodatkowana VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Planowana sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji
Wnioskodawca jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym, który wykonuje czynności egzekucyjne na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Chce dowiedzieć się, czy planowana sprzedaż licytacyjna nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT), a jeśli tak, to jaką stawkę podatku należy zastosować.
REKLAMA
Komornik uważa, że sprzedaż nie powinna być opodatkowana VAT.
Stanowisko KIS/MF
Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości nie powinna być opodatkowana VAT.
REKLAMA
W uzasadnieniu swojego stanowiska organ powołuje się na fakt, że pierwsze zasiedlenie nieruchomości nastąpiło przed dniem 1 marca 2012 r., a więc ponad 10 lat temu. Ponadto, osoba, która jest dłużnikiem nie jest obecnie czynnym podatnikiem VAT ani nie prowadzi działalności gospodarczej. Na podstawie tych informacji, organ administracji skarbowej uznał, że sprzedaż nie powinna być opodatkowana VAT.
"Z opisu sprawy wynika, że pierwsze zasiedlenie Nieruchomości nastąpiło przed 1 marca 2012 r. Z oświadczenia Dłużniczki oraz przedstawionego operatu szacunkowego wynika, że od tego czasu nie były dokonywane takie ulepszenia, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej Lokalu. Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że w odniesieniu do opisanego we wniosku Lokalu doszło do pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, a planowana dostawa nastąpi po pierwszym zasiedleniu i jednocześnie od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej sprzedaży wskazanego Lokalu upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Na Lokal w ostatnich 2 latach nie były również ponoszone nakłady. Zatem, sprzedaż Lokalu będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż warunki do zwolnienia, wynikające z tego przepisu będą spełnione. W związku z powyższą analizą, brak jest konieczności badania przesłanek wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Podsumowując, dostawa Lokalu o nr księgi wieczystej (...), będąca przedmiotem licytacji komorniczej GKm (...) będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikające z interpretacji organów administracji skarbowej wnioski są następujące:
- Sprzedaż licytacyjna nieruchomości nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).
- Podatnik, czyli Komornik Sądowy, nie będzie musiał pobrać i odprowadzić VAT od tej transakcji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.