REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

projekt domu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku od towarów i usług to będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, do zapłaty którego będzie zobowiązany kupujący. Z kolei jeżeli zainteresowani zdecydują się na złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i na skuteczną rezygnację ze zwolnienia, od VAT, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Działki na których są dwa budynki i parking

Osoba sprzedająca posiada prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych (działek), na których znajdują się dwa budynki oraz parking. Sprzedający - bank, planuje sprzedaż nieruchomości na rzecz kupującego. Zarówno bank, jak i nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. 

REKLAMA

Sprzedający ponosił wydatki na ulepszenie budynków, przekraczające 30% ich wartości początkowej, jednak oba budynki zostały uznane za budynki po "zasiedleniu". Parking, który jest częścią składową jednego budynku, również jest przedmiotem sprzedaży. Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie parkingu.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Jeśli zwolnienie z VAT, to zapłata PCC

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, skoro sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli sprzedający i kupujący zdecydują się złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od VAT, transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

"A zatem, jeżeli omawiana sprzedaż Nieruchomości (tj. prawa użytkowania wieczystego działek o nr (…) i (…) zabudowanych Budynkami A i B oraz parkingiem stanowiącym część składową Budynku A wraz z prawem własności do tych zabudowań) będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - tj. nie skorzystają Państwo z prawa do rezygnacji ze zwolnienia na 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług - to zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na zasadach określonych w wyżej cytowanych przepisach. Podatnikiem tego podatku będzie Kupujący, a stawka tego podatku wyniesie 2%. Natomiast, jeśli omawiana we wniosku sprzedaż będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług - zrezygnują Państwo ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli sprzedający i kupujący zdecydują się na rezygnację ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. To oznacza, że kupujący będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.87.2023.5.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA