REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

projekt domu
projekt domu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku od towarów i usług to będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, do zapłaty którego będzie zobowiązany kupujący. Z kolei jeżeli zainteresowani zdecydują się na złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i na skuteczną rezygnację ze zwolnienia, od VAT, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Działki na których są dwa budynki i parking

Osoba sprzedająca posiada prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych (działek), na których znajdują się dwa budynki oraz parking. Sprzedający - bank, planuje sprzedaż nieruchomości na rzecz kupującego. Zarówno bank, jak i nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. 

REKLAMA

Sprzedający ponosił wydatki na ulepszenie budynków, przekraczające 30% ich wartości początkowej, jednak oba budynki zostały uznane za budynki po "zasiedleniu". Parking, który jest częścią składową jednego budynku, również jest przedmiotem sprzedaży. Sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie parkingu.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Jeśli zwolnienie z VAT, to zapłata PCC

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, skoro sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli sprzedający i kupujący zdecydują się złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od VAT, transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

"A zatem, jeżeli omawiana sprzedaż Nieruchomości (tj. prawa użytkowania wieczystego działek o nr (…) i (…) zabudowanych Budynkami A i B oraz parkingiem stanowiącym część składową Budynku A wraz z prawem własności do tych zabudowań) będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - tj. nie skorzystają Państwo z prawa do rezygnacji ze zwolnienia na 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług - to zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na zasadach określonych w wyżej cytowanych przepisach. Podatnikiem tego podatku będzie Kupujący, a stawka tego podatku wyniesie 2%. Natomiast, jeśli omawiana we wniosku sprzedaż będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług - zrezygnują Państwo ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli sprzedający i kupujący zdecydują się na rezygnację ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. To oznacza, że kupujący będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.87.2023.5.AD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA