Czy sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego jest opodatkowana VAT-em?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż prawa własności nieruchomości
Gmina planuje sprzedaż prawa własności nieruchomości na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego. Użytkownik wieczysty nieruchomości wystąpił z wnioskiem o nabycie prawa jej własności. Nieruchomość jest objęta umową ustanowienia użytkowania wieczystego na okres 99 lat. Działka nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową, składy, magazyny i strefę produkcyjno-usługową.
REKLAMA
REKLAMA
Na poczet ceny nieruchomości sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości określoną według stanu na dzień sprzedaży - art. 69 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wartość nieruchomości jako przedmiotu prawa własności i prawa użytkowania wieczystego określana jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena sprzedaży nieruchomości podlegała będzie zapłacie przed zawarciem umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (art. 70 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami). - wskazano we wniosku.
W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, biorąc pod uwagę treść art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Nie podlega VAT
Według Dyrektora KIS, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedaż nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego, który posiadał wcześniej prawo użytkowania wieczystego, nie jest traktowana jako ponowna dostawa towarów, lecz jako zmiana tytułu prawnego do nieruchomości.
"Zatem czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu, ustanowionego przed 1 maja 2004 r. w prawo własności tego gruntu na wniosek użytkownika wieczystego, w opisanej sprawie, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, ani żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i pozostaje poza zakresem tej ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności ww. nieruchomości na wniosek użytkownika wieczystego, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynikające z interpretacji stanowisko organu jest korzystne dla pytającego, ponieważ oznacza, że sprzedaż prawa własności nieruchomości na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA