Czy odprawa przyznana na podstawie wyroku sądowego może być zwolniona z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Odprawa przyznana na podstawie wyroku sądowego
- Nie można zastosować zwolnienia z podatku dochodowego
- Podsumowanie
Odprawa przyznana na podstawie wyroku sądowego
Podatnik złożył zapytanie do Dyrektora KIS w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przyznanej odprawy na podstawie wyroku sądowego. W zapytaniu opisał stan faktyczny, który obejmował grupowe odejścia z pracy pracowników z uprawnieniami emerytalnymi z powodu trudnej sytuacji finansowej spółki. Pracownikom odchodzącym z pracy wypłacano odprawy na podstawie odpowiednich przepisów.
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca zwalniając Wnioskodawcę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b wykluczył go z grupy pracowników, którym przyznano odprawy z tytułu zwolnień grupowych i pozbawił prawa do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Wnioskodawca odwołał się od decyzji pracodawcy do sądu pracy - wyrokiem sądowym sąd zasądził na rzecz Wnioskodawcy odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wobec tego podatnik zadał pytanie: Czy przyznana Panu na podstawie wyroku Sądu Rejonowego odprawa może być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. nr 80 poz. 350 ze zm.)?
Nie można zastosować zwolnienia z podatku dochodowego
Organ w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że w tej sytuacji zwolnienie z PIT nie przysługuje.
"Podsumowując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, że odprawa pieniężna wypłacona Panu w związku z wyrokiem Sądu, na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, stanowi Pana przychód podlegający opodatkowaniu, do którego nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani w art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, ponieważ zgodnie z tymi przepisami zwolnieniem objęte są tylko odszkodowania lub zadośćuczynienia, a jak wskazano powyżej, otrzymana przez Pana odprawa nie mieści się w pojęciu odszkodowania czy zadośćuczynienia." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikające z interpretacji KIS wnioski dla pytającego są takie, że przyznana mu odprawa na podstawie wyroku sądowego nie może zostać zwolniona z podatku dochodowego. Organ administracji skarbowej uznał, że kwota przyznana jako odprawa stanowiła naprawienie szkody za naruszenie prawa materialnego i nie spełniała przesłanek do zastosowania zwolnienia podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.