REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki podatek od napiwków? Jakie zasady obowiązują?

Piotr Juszczyk
doradca podatkowy w firmie inFakt
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Jaki podatek od napiwków? Jakie zasady obowiązują?
Jaki podatek od napiwków? Jakie zasady obowiązują?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Napiwki otrzymywane m.in. w restauracjach mogą stanowić osobne źródło przychodu. Jednak to, czy napiwek jest opodatkowany zależy od formy jego wypłaty. Zasady z tym związane tłumaczy ekspert.

Jeśli klient w restauracji przekaże napiwek w gotówce, to wówczas właściciel lokalu nie ma żadnych obowiązków podatkowych. Jednak kelner lub kelnerka, zgodnie z zasadami, powinien opodatkować te napiwki w swoim zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie płaci podatku od razu po otrzymaniu gotówki, lecz w swoim zeznaniu rocznym deklaruje wartość otrzymanych napiwków, które podlegają opodatkowaniu.

REKLAMA

Napiwki bezgotówkowe

REKLAMA

Coraz częstsze stało się korzystanie z form bezgotówkowych i doliczanie napiwku do rachunku. W takim przypadku wartość tego napiwku jest traktowana jako oddzielny element na rachunku, oprócz podstawowej kwoty do zapłaty. W restauracjach, w których posiłki są najczęściej opodatkowane stawką 8 proc. VAT, napiwek podlega opodatkowaniu 0 proc. VAT, nawet jeśli elementem kolacji były np. krewetki podlegające 23 proc. VAT. 

W przypadku napiwku doliczanego do rachunku właściciel lokalu nie odprowadza podatku VAT od tego napiwku. Po otrzymaniu takiego napiwku restauracja dokonuje potrąceń, wliczając koszty obsługi terminala, ponieważ za każdą transakcję za jego pośrednictwem pobierane są opłaty.

– Jednak, jeśli ktoś chce dać napiwek za pośrednictwem terminala, pracodawca jest zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od tej kwoty i wpłacenia go do urzędu skarbowego. To na pracodawcy ciąży obowiązek pobrania i wpłacenia podatku, a pracownik otrzymuje już napiwek pomniejszony o podatek – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

 

Napiwki dla młodych

REKLAMA

– Warto pamiętać, że napiwki otrzymane przez osoby do 26 roku życia zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia do limitu przychodu rocznego 85 528 zł korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Po przekroczeniu tej kwoty konieczne będzie zapłacenie podatku i wykazanie tej wartości w zeznaniu rocznym – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Podsumowując, jeśli kelner otrzymuje napiwek w gotówce, musi go opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym. Jeśli napiwek jest doliczany do rachunku, pracodawca nie płaci podatku VAT, ale pobiera podatek dochodowy i wypłaca pracownikowi kwotę netto pomniejszoną o podatek VAT. Zdaniem eksperta inFaktu napiwki powinny być zwolnione z opodatkowania. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem limitu dla nieopodatkowanych napiwków, np. w kwocie 100 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy koszty związane z kredytem i pożyczką podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów według ustawy o CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że obligatoryjne koszty poniesione przez spółkę w związku z kredytem, pożyczką i kredytem refinansującym podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, natomiast koszty nieobligatoryjne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. 

    Czy przychód z cesji licencji na oprogramowanie komputerowe może być opodatkowany 10% ryczałtem?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  potwierdził, że przychód z odpłatnej cesji praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów licencyjnych, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku ze zmianą formy opodatkowania w 2022 r. na ryczałt ewidencjonowany, uzyskany z odpłatnej cesji przychód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg stawki wynoszącej 10%.

    Czy przyszłe przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

    Dyrektor KIS potwierdził, że przychody ze sprzedaży domów jednorodzinnych mieszkalnych mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 5,5%. 

    Czy usługi szkoleniowe dla lekarzy dentystów mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi szkoleniowe świadczone na rzecz lekarzy dentystów mogą być zwolnione z podatku VAT.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach komputerowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

    Dyrektor KIS potwierdził, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, mogą zostać opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

    Czy pracownia ortodontyczna powinna być opodatkowana stawką ryczałtu 5,5%?

    Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wykonania aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych.

    Czy usługi edukacyjne w zakresie sportu podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi edukacyjne w zakresie gimnastyki i taekwondo, świadczone przez Wnioskodawcę dla przedszkoli i stowarzyszeń kultury fizycznej, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT. 

    Czy objęcie akcji za wkład pieniężny niższy od wartości rynkowej powoduje powstanie opodatkowanego przychodu?

    Dyrektor KIS potwierdził, że objęcie przez Wnioskodawcę akcji w Spółce w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych akcji i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych akcji, nie spowoduje po Jego stronie powstania opodatkowanego przychodu w momencie objęcia tych akcji.

    REKLAMA

    Jak rozliczyć dodatek covidowy otrzymany po zawieszeniu działalności gospodarczej?

    Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.

    Czy usługi pośrednictwa w dostawie złota inwestycyjnego podlegają zwolnieniu VAT?

    Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) usługi pośrednictwa w handlu złotem inwestycyjnym, świadczone przez wnioskodawcę na rzecz spółki prowadzącej działalność kantorową, są zwolnione z opodatkowania VAT.

    REKLAMA