Czy gmina musi doliczyć VAT do ceny sprzedaży nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Cena sprzedaży nieruchomości a VAT
Gmina, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, jest właścicielem trzech nieruchomości oznaczonych jako działki nr 1/1, 1/2 i 1/3. Działka nr 1/1 jest niezabudowana i nieużytkowana, natomiast na działkach nr 1/2 i 1/3 znajduje się nieużywany budynek gospodarczy. Gmina nabyła działkę nr 1 w drodze komunalizacji na podstawie decyzji Wojewody. Obecnie gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, ale w poprzednim planie działki miały przeznaczenie na cele produkcji rolnej. Gmina planuje sprzedać te nieruchomości w drodze przetargu nieograniczonego.
REKLAMA
Skutki podatkowe sprzedaży działek
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w odniesieniu do ww. budynku gospodarczego doszło do jego pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży minie okres dłuższy niż dwa lata. Jak wskazali Państwo we wniosku, budynek został oddany do użytkowania 1974 r. Ponadto, nie ponoszono wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Z uwagi na powyższe, sprzedaż opisanego budynku gospodarczego posadowionego na działkach nr 1/2 i 1/3 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zostaną spełnione warunki wynikające z tego przepisu. Odpowiednio zwolnieniem tym objęta będzie także dostawa gruntu, na którym ww. budynek jest posadowiony, zgodnie z art. 29a ust. 8 cyt. ustawy.
Zatem, sprzedaż opisanych we wniosku nieruchomości - tj. działek nr 1/2 i 1/3 - będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
W związku z tym, że planowana transakcja sprzedaży ww. nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, dalsza analiza zwolnień ww. czynności - wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy - jest bezzasadna.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.