REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT związany z rozwojem usług publicznych?

VAT związany z rozwojem usług publicznych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą odliczenia podatku VAT przez gminy w kontekście realizacji projektów rozwijających usługi publiczne. Według stanowiska KIS, gminy nie mają prawa do odliczenia naliczonego VAT związanego z zakupem mienia i usług na potrzeby obsługi gminy oraz świadczenia ogólnodostępnych usług publicznych.

VAT związany z rozwojem usług publicznych

Gmina zarejestrowana jako podatnik podatku VAT, podjęła realizację projektu mającego na celu rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych w usługach publicznych. Projekt ten obejmował m.in. zakup i wdrożenie eUsług, modernizację infrastruktury Urzędu Gminy oraz poprawę jakości i dostępności eUsług świadczonych przez Urząd Gminy. W związku z tym, Gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy będzie miała prawo odzyskania naliczonego podatku VAT, związanego z realizacją tego projektu.

REKLAMA

Brak prawa do odzyskania naliczonego podatku VAT w odniesieniu do projektu

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie Gminy, KIS stwierdziła, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednakże, w przypadku gdy towary i usługi są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub niepodlegających opodatkowaniu, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego. W przypadku realizacji projektu przez Gminę, nabyte mienie, oprogramowanie i szkolenia zostały wykorzystane do obsługi gminy oraz do świadczenia ogólnodostępnych usług publicznych (eUsług).

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy nie są uznawane za podatników w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku Gminy, która realizuje zadania publiczne, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT związanego z zakupem i wykorzystaniem mienia oraz usług w ramach tego projektu.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji KIS, Gmina została poinformowana, że nie będzie miała prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT związanego z realizacją projektu rozwijającego usługi publiczne. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego przysługuje jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, która wykonuje zadania publiczne, nabyte towary i usługi zostały wykorzystane do obsługi gminy oraz świadczenia ogólnodostępnych usług publicznych, co nie kwalifikuje się jako czynności opodatkowane. Interpretacja ta ma zastosowanie dla pytającej Gminy oraz dla organów administracji skarbowej w przypadku podobnych projektów realizowanych przez inne jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.38.2023.2.AK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA