Czy usługi informatyczne z zakresu testowania oprogramowania podlegają niższej stawce podatku ryczałtowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługi informatyczne z zakresu testowania oprogramowania
- 8,5% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- Podsumowanie
Usługi informatyczne z zakresu testowania oprogramowania
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi informatyczne z zakresu testowania oprogramowania. Zdecydował się opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca wskazał, że świadczy usługi w zakresie testowania, na co składa się: analiza specyfikacji i wymagań biznesowych; projektowanie i wykonywanie scenariuszy testowych; zgłaszanie i monitorowanie błędów w testowanym oprogramowaniu; testowanie eksploracyjne oprogramowania; tworzenie raportów z przeprowadzonych testów.
REKLAMA
Podatnik wskazał, że jego usługi zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 62.02.30.0, czyli "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego".
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy wykonywane w ramach Pani działalności usługi, zaklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, podlegają opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%?
8,5% stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
REKLAMA
Dyrektor KIS odpowiedział na zapytanie podatnika, wskazując na odpowiednie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% dla usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).
Jednakże, z uwagi na fakt, że kod PKWiU 62.02.30.0 jest oznaczony jako "ex", oznacza to, że zakres usług objętych tym kodem jest węższy niż określony w grupowaniu PKWiU. Stąd wynika, że usługi wykonane przez podatnika, nie będące doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego wynoszącą 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy.
"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane ze świadczenia będących przedmiotem zapytania usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU: 62.02.03 i - jak wynika z opisu sprawy - niezwiązanych z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaznaczyć jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług będzie prawidłowe, jeżeli faktycznie nie uzyska Pani przychodów ze świadczenia innych usług (w szczególności usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu." - wskazał organ.
Podsumowanie
Podatnik otrzymał odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynika, że jego usługi informatyczne z zakresu testowania oprogramowania, zaklasyfikowane do kodu PKWiU 62.02.30.0, mogą podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego wynoszącą 8,5%, o ile nie obejmują doradztwa w zakresie oprogramowania. Wnioski wynikające z tej interpretacji są korzystne dla podatnika, ponieważ niższa stawka podatku ryczałtu pozwoli mu obniżyć koszty podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.