REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy różnica cen między imporem a sprzedażą żelazostopów wymaga korekty podatku VAT?

faktura vat rachunek dokument księgowy
faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT w przypadku różnicy cen między importem, a sprzedażą żelazostopów. Organ stwierdził, że takie różnice nie wymagają korekty podatkowej, gdyż wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała ówczesnej cenie rynkowej, a przyszłe zmiany cen były nieprzewidywalne. 

Sprzedaż żelazostopów

Wnioskodawca, będący spółką, pełni rolę komisanta w transakcji dotyczącej sprzedaży żelazostopów na zasadzie komisu. Zlecający, który jest podmiotem z Ukrainy, powierza Spółce sprzedaż żelazostopów na własny rachunek, zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich. Wartość towaru wprowadzanego na teren Unii Europejskiej jest ujęta w zgłoszeniu celnym, natomiast cena sprzedaży żelazostopów kontrahentom może się różnić od tej wartości z powodu wahań cen na rynku.

REKLAMA

W związku z tym zadano pytanie: Czy różnica ceny w momencie importu oraz w momencie sprzedaży żelazostopów kontrahentowi powoduje konieczność korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług?

Nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że różnica między ceną importu, a ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług. Wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała cenie rynkowej towaru w momencie importu, a żadna ze stron umowy nie miała wiedzy na temat przyszłych wartości rynkowych ani daty dokonania sprzedaży w momencie zgłoszenia celnego.

"Reasumując - w związku z wątpliwościami wyrażonymi w pytaniu należy stwierdzić, że różnica pomiędzy ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom z terytorium Unii Europejskiej oraz krajów trzecich a ich wartością ujętą w zgłoszeniu celnym, nie będzie oznaczała konieczności dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego. W przedstawionych okolicznościach sprawy obowiązek dokonania takiej korekty nie wynika z przepisów art. 30b ustawy o VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, różnica cen między importem a sprzedażą żelazostopów nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT. Zgłoszenie celne uwzględnia wartość rynkową towaru w momencie importu, a późniejsze zmiany cen nie mają znaczenia, ponieważ nie mogły być przewidziane w momencie zgłoszenia. Wynikające z tego wnioski dla pytającego są takie, że nie musi dokonywać korekty podatkowej w związku ze zmianą cen.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.1.2023.1.MAZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA