Czy różnica cen między imporem a sprzedażą żelazostopów wymaga korekty podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż żelazostopów
Wnioskodawca, będący spółką, pełni rolę komisanta w transakcji dotyczącej sprzedaży żelazostopów na zasadzie komisu. Zlecający, który jest podmiotem z Ukrainy, powierza Spółce sprzedaż żelazostopów na własny rachunek, zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich. Wartość towaru wprowadzanego na teren Unii Europejskiej jest ujęta w zgłoszeniu celnym, natomiast cena sprzedaży żelazostopów kontrahentom może się różnić od tej wartości z powodu wahań cen na rynku.
REKLAMA
W związku z tym zadano pytanie: Czy różnica ceny w momencie importu oraz w momencie sprzedaży żelazostopów kontrahentowi powoduje konieczność korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług?
Nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że różnica między ceną importu, a ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług. Wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała cenie rynkowej towaru w momencie importu, a żadna ze stron umowy nie miała wiedzy na temat przyszłych wartości rynkowych ani daty dokonania sprzedaży w momencie zgłoszenia celnego.
"Reasumując - w związku z wątpliwościami wyrażonymi w pytaniu należy stwierdzić, że różnica pomiędzy ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom z terytorium Unii Europejskiej oraz krajów trzecich a ich wartością ujętą w zgłoszeniu celnym, nie będzie oznaczała konieczności dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego. W przedstawionych okolicznościach sprawy obowiązek dokonania takiej korekty nie wynika z przepisów art. 30b ustawy o VAT." - wskazał organ.
Podsumowanie
Jak wynika z interpretacji, różnica cen między importem a sprzedażą żelazostopów nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT. Zgłoszenie celne uwzględnia wartość rynkową towaru w momencie importu, a późniejsze zmiany cen nie mają znaczenia, ponieważ nie mogły być przewidziane w momencie zgłoszenia. Wynikające z tego wnioski dla pytającego są takie, że nie musi dokonywać korekty podatkowej w związku ze zmianą cen.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.