REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy różnica cen między imporem a sprzedażą żelazostopów wymaga korekty podatku VAT?

faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT w przypadku różnicy cen między importem, a sprzedażą żelazostopów. Organ stwierdził, że takie różnice nie wymagają korekty podatkowej, gdyż wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała ówczesnej cenie rynkowej, a przyszłe zmiany cen były nieprzewidywalne. 

Sprzedaż żelazostopów

Wnioskodawca, będący spółką, pełni rolę komisanta w transakcji dotyczącej sprzedaży żelazostopów na zasadzie komisu. Zlecający, który jest podmiotem z Ukrainy, powierza Spółce sprzedaż żelazostopów na własny rachunek, zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich. Wartość towaru wprowadzanego na teren Unii Europejskiej jest ujęta w zgłoszeniu celnym, natomiast cena sprzedaży żelazostopów kontrahentom może się różnić od tej wartości z powodu wahań cen na rynku.

REKLAMA

W związku z tym zadano pytanie: Czy różnica ceny w momencie importu oraz w momencie sprzedaży żelazostopów kontrahentowi powoduje konieczność korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług?

Nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że różnica między ceną importu, a ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w zakresie podatku od towarów i usług. Wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała cenie rynkowej towaru w momencie importu, a żadna ze stron umowy nie miała wiedzy na temat przyszłych wartości rynkowych ani daty dokonania sprzedaży w momencie zgłoszenia celnego.

"Reasumując - w związku z wątpliwościami wyrażonymi w pytaniu należy stwierdzić, że różnica pomiędzy ceną sprzedaży żelazostopów kontrahentom z terytorium Unii Europejskiej oraz krajów trzecich a ich wartością ujętą w zgłoszeniu celnym, nie będzie oznaczała konieczności dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego. W przedstawionych okolicznościach sprawy obowiązek dokonania takiej korekty nie wynika z przepisów art. 30b ustawy o VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji, różnica cen między importem a sprzedażą żelazostopów nie wymaga korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT. Zgłoszenie celne uwzględnia wartość rynkową towaru w momencie importu, a późniejsze zmiany cen nie mają znaczenia, ponieważ nie mogły być przewidziane w momencie zgłoszenia. Wynikające z tego wnioski dla pytającego są takie, że nie musi dokonywać korekty podatkowej w związku ze zmianą cen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.1.2023.1.MAZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA