Czy podatnik przenoszący miejsce zamieszkania do Polski może skorzystać ze zwolnienia podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Powrót do Polski
Wnioskodawczyni, obywatelka Polski, mieszkała i pracowała w Singapurze w latach 2019-2022. W kwietniu 2023 roku przeniosła swoje miejsce zamieszkania z powrotem do Polski. Wnioskodawczyni zapytała, czy ma prawo skorzystać z ulgi na powrót, która pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, w ciągu czterech kolejnych lat podatkowych.
REKLAMA
Wnioskodawczyni twierdziła, że spełnia wszystkie wymagania do skorzystania z ulgi na powrót. Przebywała w Singapurze więcej niż 183 dni w każdym roku kalendarzowym od 2019 do 2022 roku, nie miała miejsca zamieszkania w Polsce w tym czasie, a także posiadała dowody na miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Warunki do spełnienia
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z art. 21 ust. 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawczyni spełnia wszystkie wymagania do skorzystania z ulgi na powrót: przebywała za granicą przez wymagany czas, nie miała miejsca zamieszkania w Polsce w tym czasie, a także posiadała dowody na miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Dyrektor KIS zauważył, że wnioskodawczyni posiada bilety lotnicze, świadectwo pracy, rachunki za media w mieszkaniu, a także rozliczała się z dochodu za lata 2019-2022 wyłącznie w Singapurze, gdzie uzyskała status rezydenta podatkowego. Wszystkie te dokumenty mogą służyć jako dowód miejsca zamieszkania dla celów podatkowych.
W związku z powyższym, wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z ulgi na powrót w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych ze stosunku pracy oraz z planowanej pozarolniczej działalności gospodarczej, jeśli do dochodów z tej działalności będą miały zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27,art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z opodatkowania obejmuje przychody do wysokości nieprzekraczającej łącznie w roku podatkowym kwoty 85 528 zł, osiągnięte z tytułów wymienionych w przepisie - w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc od początku roku, w którym nastąpiło przeniesienie miejsca zamieszkania, albo od początku roku następnego, z zastrzeżeniem ust. 39, 43 i 44, tj. dla wnioskodawczyni w latach 2023-2026 albo od początku roku następnego, tj. w latach 2024-2027.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.