REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odszkodowanie uzyskane przez cichego wspólnika jest zwolnione od podatku dochodowego?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych wynikających z rozliczenia wkładu w spółce cichej. Zgodnie z interpretacją, kwota uzyskana przez podatnika w wyniku ugody sądowej nie jest zwolniona od podatku dochodowego, ponieważ nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia.

Ugoda sądowa ze wspólnikami

Podatnik w 2016 roku wniósł pozew przeciwko dwóm osobom o zapłatę określonej kwoty tytułem spłaty za bycie cichym wspólnikiem w spółce. W wyniku ugody sądowej, podatnik otrzymał określoną kwotę oraz własność samochodu osobowego. Pytanie podatnika dotyczyło tego, czy kwota otrzymana w wyniku ugody będzie zwolniona od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Podatnik był zdania, że kwota otrzymana w wyniku ugody jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. Argumentował, że nie jest to odszkodowanie w ramach działalności gospodarczej, ani związane ze wcześniejszym stosunkiem pracy, ani też nie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Ważny jest charakter świadczenia

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, że odszkodowanie lub zadośćuczynienie, które mogą być zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą wynikać wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W przypadku podatnika, kwota otrzymana w wyniku ugody nie stanowiła ani odszkodowania, ani zadośćuczynienia, lecz była rozliczeniem wkładu w spółce. Z tego powodu, taka kwota nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, dyrektor KIS stwierdził, że kwota otrzymana przez podatnika w wyniku ugody sądowej podlega opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.395.2023.1.MB

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA