Czy odszkodowanie uzyskane przez cichego wspólnika jest zwolnione od podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Ugoda sądowa ze wspólnikami
Podatnik w 2016 roku wniósł pozew przeciwko dwóm osobom o zapłatę określonej kwoty tytułem spłaty za bycie cichym wspólnikiem w spółce. W wyniku ugody sądowej, podatnik otrzymał określoną kwotę oraz własność samochodu osobowego. Pytanie podatnika dotyczyło tego, czy kwota otrzymana w wyniku ugody będzie zwolniona od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Podatnik był zdania, że kwota otrzymana w wyniku ugody jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. Argumentował, że nie jest to odszkodowanie w ramach działalności gospodarczej, ani związane ze wcześniejszym stosunkiem pracy, ani też nie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Ważny jest charakter świadczenia
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, że odszkodowanie lub zadośćuczynienie, które mogą być zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą wynikać wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
W przypadku podatnika, kwota otrzymana w wyniku ugody nie stanowiła ani odszkodowania, ani zadośćuczynienia, lecz była rozliczeniem wkładu w spółce. Z tego powodu, taka kwota nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, dyrektor KIS stwierdził, że kwota otrzymana przez podatnika w wyniku ugody sądowej podlega opodatkowaniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.