Aktualizacja zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego
REKLAMA
REKLAMA
Zgłoszenie uproszczone
Wnioskodawczyni, właścicielka domu jednorodzinnego ogrzewanego piecem olejowym, złożyła w 2020 roku zgłoszenie rejestracyjne uproszczone w zakresie podatku akcyzowego. W zgłoszeniu tym wskazała przewidywane roczne zużycie oleju opałowego na poziomie około 3000 litrów. W 2021 roku dokonała dwóch zakupów oleju opałowego - 1000 litrów w styczniu i 2000 litrów w lipcu.
REKLAMA
Wnioskodawczyni uważa, że rok kalendarzowy oznacza okres od 1 stycznia do 31 grudnia i należy odróżnić go od roku podatkowego, który jest okresem rozliczeniowym, składającym się z dwunastu kolejnych następujących po sobie miesięcy. Rok podatkowy nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawczyni uważa, że jeżeli zmieści się w zadeklarowanej ilości (3000 litrów) w roku kalendarzowym, to nie musi składać korekty zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego.
KIS potwierdza zdanie podatniczki
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. W interpretacji podkreślono, że "rok kalendarzowy" w kontekście zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego oznacza okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
REKLAMA
Co więcej, KIS potwierdziła, że "przewidywana ilość zużywanych w roku kalendarzowym przez urządzenie grzewcze wyrobów" oznacza sumę ilości oleju opałowego, jaką wnioskodawczyni zamierza zużywać w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Podana wartość nie podlega sumowaniu na przestrzeni kolejnych lat zużywania oleju.
Zatem, jeżeli zużywający podmiot olejowy nie przekroczy w roku kalendarzowym przewidywanej ilości oleju opałowego ujętej w zgłoszeniu, nie ma konieczności aktualizacji tego zgłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.