Czy lekarz świadczący usługi medyczne zwolnione z VAT może odliczyć podatek naliczony z faktur za zakup urządzeń medycznych?

REKLAMA
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził że lekarz, który nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a Ustawy o VAT nie może pomniejszyć podatku należnego VAT o podatek naliczony, wynikający z faktur dot. zakupów urządzeń medycznych, co wynika z brzmienia art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT.
Usługi medyczne zwolnione z VAT
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako lekarz, świadcząc usługi medyczne zwolnione z VAT. W roku 2022 Wnioskodawca był beneficjentem projektu, w ramach którego zakupił urządzenie medyczne dofinansowane ze środków UE. Aby rozliczyć projekt, Wnioskodawca musi dostarczyć udokumentowanie kosztów zgodnych z umową. W ocenie Wnioskodawcy do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć podatek naliczony z uwagi na brak możliwości jego odliczenia.
REKLAMA
W związku z tym wystąpił z pytaniem: Czy w opisanym stanie faktycznym przysługuje Wnioskodawcy pomniejszenie podatku należnego VAT o podatek naliczony wykazany na fakturach dokumentujących zakup urządzeń medycznych na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT?
Brak prawa do pomniejszenia podatku
Według KIS, wnioskodawca nie ma prawa do pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z faktur za zakup urządzeń medycznych.
"Reasumując, nie ma Pan prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup urządzeń medycznych, ponieważ - jak wynika z okoliczności sprawy - zakupione urządzenia medyczne służą do świadczenia usług medycznych zwolnionych od podatku VAT oraz nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca, będący lekarzem świadczącym usługi medyczne zwolnione z VAT, nie może pomniejszyć podatku należnego o podatek naliczony z faktur za zakup urządzeń medycznych. Interpretacja Dyrektora KIS potwierdza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, Wnioskodawca nie spełnia warunków do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT. W konsekwencji, taki stan faktyczny ma wpływ na rozliczenie projektu, gdzie do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć podatek naliczony z uwagi na brak możliwości jego odliczenia.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA