REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych. Czy gmina może odliczyć VAT?

Czy gmina może odliczyć VAT z inwestycji w zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych?
Czy gmina może odliczyć VAT z inwestycji w zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych?

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiono problematykę związaną z odliczaniem podatku VAT przez gminy w kontekście realizacji inwestycji publicznych. Analizujemy możliwość odliczenia podatku VAT związanej z zakupem i montażem urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych przez gminę.

Czy gmina może odliczyć VAT z inwestycji w zakup urządzeń placów zabaw i sprawnościowych?

Podatnik, czyli Gmina, jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem VAT UE. Gmina realizuje zadania własne określone w ustawie o samorządzie gminnym, w tym zadania związane z kulturą fizyczną i turystyką. W ramach realizacji inwestycji pn.: „(...)” Gmina wystąpiła o przyznanie pomocy na operację w ramach poddziałania 19.2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa o przyznaniu pomocy została zawarta między Gminą a województwem. Inwestycja polega na zakupie i zamontowaniu nowoczesnych urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych na obszarze Gminy. Inwestycja ma na celu rozwinięcie turystyki i rekreacji oraz stworzenie miejsc integracji mieszkańców wsi.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT

Według interpretacji KIS lub MF, Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przypadku omawianej inwestycji, Gmina nie osiąga z niej żadnych dochodów, a inwestycja służy społeczności lokalnej. Zatem Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją tej inwestycji.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji w zakup i montaż urządzeń placów zabaw i urządzeń sprawnościowych. Inwestycja ta jest realizowana w ramach zadań własnych Gminy, nie osiąga się z niej żadnych dochodów, a korzystanie z niej jest bezpłatne dla społeczności lokalnej. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT związane z tą inwestycją. Organom administracji skarbowej należy się jednakże pozytywnie ocenić inwestycję Gminy jako realizację zadań publicznych i zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.349.2023.1.NW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA