REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychody z dzierżawy znaku towarowego i najmu nieruchomości mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek zryczałtowanego podatku dochodowego?

znak towarowy znaki towarowe własność intelektualna przemysłowa ochrona własności unia europejska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawiono interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą opodatkowania przychodów z dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania. KIS stwierdziła, że osoba fizyczna będąca udziałowcem spółki jawnej może opodatkować te przychody według stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Znaczenie tej interpretacji dotyczy zarówno podatnika, jak i organów skarbowych, które będą się na niej opierać przy rozstrzyganiu podobnych spraw.

Stan faktyczny

Osoba fizyczna, będąca udziałowcem spółki jawnej zajmującej się najmem nieruchomości, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z zapytaniem dotyczącym opodatkowania przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania. Pytający zamierza wnioskować o zmianę formy opodatkowania przychodów osiąganych ze spółki jawnej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i chciał uzyskać informację, czy przychody te mogą być opodatkowane według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

REKLAMA

Stanowisko KIS

KIS w odpowiedzi na zapytanie podatnika stwierdził, że przychody z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c, d, f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. KIS podkreślił, że znak towarowy spełnia przesłankę uznania za "własność intelektualną i inne produkty", o których mowa w przepisie. Ponadto, KIS zauważył, że przychody z najmu nieruchomości oraz z usług związanych z zakwaterowaniem są wyraźnie wymienione w przepisach jako przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie

Osoba fizyczna będąca udziałowcem spółki jawnej może opodatkować przychody z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przychody te mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c, d, f. Zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wiąże się z korzystniejszym opodatkowaniem, co może być istotne dla podatnika. Interpretacja ta ma znaczenie dla zarówno dla pytającego, jak i dla organów administracji skarbowej, które będą wykorzystywać ją jako podstawę do rozstrzygania podobnych spraw.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.168.2023.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

REKLAMA

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

REKLAMA