Czy przychody z dzierżawy znaku towarowego i najmu nieruchomości mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek zryczałtowanego podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Osoba fizyczna, będąca udziałowcem spółki jawnej zajmującej się najmem nieruchomości, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z zapytaniem dotyczącym opodatkowania przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania. Pytający zamierza wnioskować o zmianę formy opodatkowania przychodów osiąganych ze spółki jawnej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i chciał uzyskać informację, czy przychody te mogą być opodatkowane według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
REKLAMA
Stanowisko KIS
KIS w odpowiedzi na zapytanie podatnika stwierdził, że przychody z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c, d, f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. KIS podkreślił, że znak towarowy spełnia przesłankę uznania za "własność intelektualną i inne produkty", o których mowa w przepisie. Ponadto, KIS zauważył, że przychody z najmu nieruchomości oraz z usług związanych z zakwaterowaniem są wyraźnie wymienione w przepisach jako przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podsumowanie
Osoba fizyczna będąca udziałowcem spółki jawnej może opodatkować przychody z tytułu dzierżawy znaku towarowego oraz najmu nieruchomości i usług zakwaterowania według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przychody te mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. c, d, f. Zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wiąże się z korzystniejszym opodatkowaniem, co może być istotne dla podatnika. Interpretacja ta ma znaczenie dla zarówno dla pytającego, jak i dla organów administracji skarbowej, które będą wykorzystywać ją jako podstawę do rozstrzygania podobnych spraw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.