REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umorzenie kredytu we frankach szwajcarskich na cele mieszkaniowe jest zwolnione z podatku dochodowego?

kredyt frankowicze bank
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świetle najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, osoby, które zawarły umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich i później przeliczyły go na złotówki, mogą skorzystać z zaniechania poboru podatku dochodowego od korzyści majątkowej wynikłej z umorzenia części tego kredytu.

Stan faktyczny

Wnioskodawczyni w 2011 roku zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich na refinansowanie kredytu mieszkaniowego z 2009 roku. Mieszkanie, zakupione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, było przez nią zamieszkiwane do sierpnia 2015. Od września 2015 jest wynajmowane. W 2022 roku, wnioskodawczyni zawarła z bankiem ugodę, w wyniku której kredyt został przeliczony na złotówki, a część zadłużenia została umorzona.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z danym stanem faktycznym wnioskodawczyni stwierdziła, że korzyść majątkowa osiągnięta z umorzenia części kredytu spełnia warunki Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, ponieważ kredyt został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, był to jedyny kredyt zaciągnięty w tym celu, a ona jest jedynym właścicielem mieszkania.

Aby potwierdzić swoje stanowisko, wnioskodawczyni zadała pytanie, czy umorzenie części kredytu podlega pod Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów związanych z kredytem hipotecznym i czy wnioskodawczyni nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu osiągniętej korzyści majątkowej?

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytanie organ podatkowy potwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego jest możliwe, jeśli kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej i osoba fizyczna nie korzystała wcześniej z tego zaniechania w przypadku innego kredytu mieszkaniowego.

W uzasadnieniu, Krajowa Informacja Skarbowa odwołała się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. Wskazano, że zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, jeśli spełnione są określone warunki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Na podstawie interpretacji organu administracji skarbowej (KIS), umorzona kwota kredytu refinansowanego stanowi dla wnioskodawczyni przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale znajduje zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 2022 roku. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od umorzonej kwoty kredytu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1010.2022.2.DK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA