Czy umorzenie kredytu we frankach szwajcarskich na cele mieszkaniowe jest zwolnione z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni w 2011 roku zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich na refinansowanie kredytu mieszkaniowego z 2009 roku. Mieszkanie, zakupione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, było przez nią zamieszkiwane do sierpnia 2015. Od września 2015 jest wynajmowane. W 2022 roku, wnioskodawczyni zawarła z bankiem ugodę, w wyniku której kredyt został przeliczony na złotówki, a część zadłużenia została umorzona.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z danym stanem faktycznym wnioskodawczyni stwierdziła, że korzyść majątkowa osiągnięta z umorzenia części kredytu spełnia warunki Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, ponieważ kredyt został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, był to jedyny kredyt zaciągnięty w tym celu, a ona jest jedynym właścicielem mieszkania.
Aby potwierdzić swoje stanowisko, wnioskodawczyni zadała pytanie, czy umorzenie części kredytu podlega pod Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów związanych z kredytem hipotecznym i czy wnioskodawczyni nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu osiągniętej korzyści majątkowej?
Stanowisko KIS
W odpowiedzi na pytanie organ podatkowy potwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego jest możliwe, jeśli kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej i osoba fizyczna nie korzystała wcześniej z tego zaniechania w przypadku innego kredytu mieszkaniowego.
W uzasadnieniu, Krajowa Informacja Skarbowa odwołała się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. Wskazano, że zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, jeśli spełnione są określone warunki.
Podsumowanie
Na podstawie interpretacji organu administracji skarbowej (KIS), umorzona kwota kredytu refinansowanego stanowi dla wnioskodawczyni przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale znajduje zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 2022 roku. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od umorzonej kwoty kredytu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.