REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?

Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?
Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?

REKLAMA

REKLAMA

Streamerka otrzymująca wpłaty od anonimowych widzów za udostępniane treści na platformie streamingowej zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy te wpłaty mogą być traktowane jako darowizny. KIS odpowiedziała twierdząco, uzasadniając to przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Artykuł omawia interpretację KIS w sprawie opodatkowania darowizn dla streamerki oraz kwotę wolną od podatku, jaką może wykorzystać.

Wpłaty od widzów na platformach streamingowych - czy trzeba płacić podatek od darowizn?

Osoba fizyczna, niezarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, otrzymuje wpłaty od widzów za treści udostępniane na platformie streamingowej. Wpłaty te są dokonywane w formie tzw. "donejtów" i pochodzą od anonimowych darczyńców, których tożsamość jest trudna do ustalenia. Streamerka nie posiada planu czy harmonogramu transmisji, a nagrywanie filmów traktuje jako hobby. 

Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku możliwości identyfikacji tożsamości wszystkich darczyńców będzie mogła zaliczyć otrzymane podczas transmisji wpłaty od widzów do darowizn i tym samym skorzystać z przewidzianej kwoty wolnej od podatku w tym zakresie, zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 3 i art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że wpłaty dokonywane podczas streamów stanowią darowizny w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni, uznając, że wpłaty otrzymywane od widzów podczas transmisji na platformach streamingowych mogą być traktowane jako darowizny, pod warunkiem, że darczyńca nie otrzymuje w zamian żadnych świadczeń. Dyrektor KIS podkreślił, że kluczowe jest, aby wpłaty były dobrowolne i niezwiązane z jakimkolwiek konkretnym świadczeniem na rzecz darczyńcy.

Dyrektor KIS zaznaczył, że "darowizna jest to czynność prawna, która polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz obdarowanego jakiegoś dobra, przy czym darczyńca nie otrzymuje w zamian żadnego świadczenia". W przypadku wpłat otrzymywanych przez Wnioskodawczynię od widzów, Dyrektor KIS uznał, że spełniają one te kryteria, pod warunkiem, że widzowie nie otrzymują w zamian żadnych świadczeń.

Dyrektor KIS zwrócił również uwagę na fakt, że Wnioskodawczyni musi być w stanie zidentyfikować wszystkich darczyńców, aby mogła skorzystać z kwoty wolnej od podatku przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli tożsamość darczyńcy nie jest znana, wpłata nie może być traktowana jako darowizna.

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że wpłaty otrzymywane od widzów podczas transmisji na platformach streamingowych mogą być traktowane jako darowizny, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Ta interpretacja może mieć istotne konsekwencje dla osób prowadzących transmisje na platformach streamingowych i otrzymujących od widzów wpłaty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.119.2022.3.PB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA