REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?

Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?
Czy streamerka może otrzymywać darowizny od widzów bez opodatkowania?

REKLAMA

REKLAMA

Streamerka otrzymująca wpłaty od anonimowych widzów za udostępniane treści na platformie streamingowej zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy te wpłaty mogą być traktowane jako darowizny. KIS odpowiedziała twierdząco, uzasadniając to przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Artykuł omawia interpretację KIS w sprawie opodatkowania darowizn dla streamerki oraz kwotę wolną od podatku, jaką może wykorzystać.

Wpłaty od widzów na platformach streamingowych - czy trzeba płacić podatek od darowizn?

Osoba fizyczna, niezarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, otrzymuje wpłaty od widzów za treści udostępniane na platformie streamingowej. Wpłaty te są dokonywane w formie tzw. "donejtów" i pochodzą od anonimowych darczyńców, których tożsamość jest trudna do ustalenia. Streamerka nie posiada planu czy harmonogramu transmisji, a nagrywanie filmów traktuje jako hobby. 

Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku możliwości identyfikacji tożsamości wszystkich darczyńców będzie mogła zaliczyć otrzymane podczas transmisji wpłaty od widzów do darowizn i tym samym skorzystać z przewidzianej kwoty wolnej od podatku w tym zakresie, zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 3 i art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że wpłaty dokonywane podczas streamów stanowią darowizny w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawczyni, uznając, że wpłaty otrzymywane od widzów podczas transmisji na platformach streamingowych mogą być traktowane jako darowizny, pod warunkiem, że darczyńca nie otrzymuje w zamian żadnych świadczeń. Dyrektor KIS podkreślił, że kluczowe jest, aby wpłaty były dobrowolne i niezwiązane z jakimkolwiek konkretnym świadczeniem na rzecz darczyńcy.

Dyrektor KIS zaznaczył, że "darowizna jest to czynność prawna, która polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz obdarowanego jakiegoś dobra, przy czym darczyńca nie otrzymuje w zamian żadnego świadczenia". W przypadku wpłat otrzymywanych przez Wnioskodawczynię od widzów, Dyrektor KIS uznał, że spełniają one te kryteria, pod warunkiem, że widzowie nie otrzymują w zamian żadnych świadczeń.

Dyrektor KIS zwrócił również uwagę na fakt, że Wnioskodawczyni musi być w stanie zidentyfikować wszystkich darczyńców, aby mogła skorzystać z kwoty wolnej od podatku przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli tożsamość darczyńcy nie jest znana, wpłata nie może być traktowana jako darowizna.

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że wpłaty otrzymywane od widzów podczas transmisji na platformach streamingowych mogą być traktowane jako darowizny, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Ta interpretacja może mieć istotne konsekwencje dla osób prowadzących transmisje na platformach streamingowych i otrzymujących od widzów wpłaty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.119.2022.3.PB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA