Jakie są skutki podatkowe dla firm z siedzibą w Polsce, ale działających za granicą?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Działalność międzynarodowa a podatek dochodowy od osób prawnych
REKLAMA
Wnioskodawca, będący podmiotem zarejestrowanym na terytorium RP, prowadzi działalność produkcyjną, z siedzibą w Polsce i linią produkcyjną w Rumunii. Wszystkie surowce są dostarczane do magazynu produkcji w Rumunii, a gotowa produkcja jest sprzedawana na zasadach eksportu do Ukrainy, Polski i Niemiec. Całość sprzedaży jest dokonywana przez polski numer NIP. Wnioskodawca zapytał, czy zgodnie z ustalonym modelem działania, podatek z dochodów od osób prawnych w całości będzie odprowadzany w Polsce.
Wnioskodawca twierdził, że mimo prowadzenia działalności produkcyjnej w Rumunii, całość podatku dochodowego powinna być odprowadzona na terytorium RP. Argumentował to faktem, że zakład w Rumunii nie osiąga zysków związanych z produkcją i sprzedażą towarów, a całość sprzedaży odbywa się na terytorium RP. Wszystkie koszty zakładu są kosztami wyprodukowania towaru i są przenoszone na centralę w momencie realizacji towaru.
Podatek tam, gdzie zyski
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy z siedzibą lub zarządem na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Zgodnie z definicją zakładu zagranicznego, zawartą w art. 4a pkt 11 tej samej ustawy, zakład nie jest odrębnym od spółki macierzystej podmiotem, stanowi jedynie wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo część tej spółki. Zatem wzajemne rozliczenia pomiędzy spółką a jej oddziałem dokonywane są w ramach jednego podmiotu.
KIS odniosła się również do postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Rumunią, zgodnie z którymi zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w państwie, w którym znajduje się zakład, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. W przypadku wnioskodawcy, zakład w Rumunii nie osiąga zysków, a całość sprzedaży odbywa się na terytorium RP, co oznacza, że całość podatku dochodowego powinna być odprowadzona w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.