Czy projektowanie technologii informatycznych podlega opodatkowaniu ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
- Wdrażanie systemów informatycznych w infrastrukturze chmurowej
- Stawka 8,5% ryczałtu od przychodów dla usług IT według PKWiU
Wdrażanie systemów informatycznych w infrastrukturze chmurowej
Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, świadczy usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W szczególności, jego działalność obejmuje projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych w infrastrukturze chmurowej, analizę obecnych systemów komputerowych klienta, konfigurację narzędzi monitorujących te systemy oraz automatyzację procesów wdrożeń systemów informatycznych.
REKLAMA
Wnioskodawca planuje rozliczać się w 2022 roku i kolejnych na podstawie podatku ryczałtowego w wysokości 8,5% od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca zapytał, czy przychód z tytułu świadczonych przez niego usług, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU: 62.01.12.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie. Wnioskodawca był zdania, że tak jest.
Stawka 8,5% ryczałtu od przychodów dla usług IT według PKWiU
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, usługi świadczone przez wnioskodawcę, które zostały zaklasyfikowane pod kodem PKWiU: 62.01.12.0, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie. Organ podatkowy zwrócił uwagę, że na podstawie art. 4 ust. 4 Ustawy o ryczałcie, ilekroć w ustawie pojawia się przedrostek "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, należy to rozumieć jako zawężenie zakresu wyrobów lub usług w stosunku do ich określenia w tym grupowaniu.
W związku z tym, usługi świadczone przez wnioskodawcę nie mieszczą się w definicji usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) oraz usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60) oraz nie są usługami związanymi z oprogramowaniem. W związku z tym, stawka ryczałtu 8,5% jest właściwa dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.