Kiedy senior nie może skorzystać z ulgi podatkowej?
REKLAMA
REKLAMA
Zbieg świadczeń
Wnioskodawczyni, będąca pracującym seniorem (64 lata), otrzymywała rentę rodzinną za styczeń, luty i marzec 2022 r. 25 lutego 2022 r. rozwiązała umowę o pracę i złożyła wniosek o emeryturę. Decyzją z 29 marca 2022 r. ustalono jej prawo do emerytury od 1 lutego 2022 r., z której potrącono rentę rodzinną pobraną za luty i marzec 2022 r.
REKLAMA
Wnioskodawczyni pytała, czy może skorzystać z ulgi dla pracującego seniora z tytułu uzyskanych przychodów ze stosunku pracy w lutym i marcu 2022 r. Jej zdaniem, miała prawo do skorzystania z ulgi dla pracującego seniora, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów uzyskanych w tych miesiącach. Argumentowała, że otrzymaną rentę rodzinną potrącono z jej emerytury, co powinno być traktowane jako nienależne i niepobierane świadczenie w tym okresie.
Rozliczenie przez ZUS bez znaczenia
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, ulga dla pracujących seniorów nie może być zastosowana do przychodów ze stosunku pracy, otrzymanych przez wnioskodawczynię w lutym i marcu 2022 r., ponieważ w momencie ich wypłaty otrzymywała ona rentę rodzinną. Późniejsze rozliczenie renty w związku z przyznaniem emerytury od lutego 2022 r. nie wpływa na możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia. W sytuacji wnioskodawczyni zaistniała jedna z przesłanek negatywnych wskazanych w lit. d art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uniemożliwiająca skorzystanie z dobrodziejstwa omawianego zwolnienia przedmiotowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.