Czy renta wdowia z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Renta wdowia z Irlandii po zmarłym mężu
Kobieta posiadająca obywatelstwo polskie otrzymuje rentę wdowią z Irlandii po zmarłym mężu. Renta ta została przyznana przez irlandzki Urząd Pomocy Społecznej na podstawie decyzji wydanej w 2016 roku. Osoba ta wróciła na stałe do Polski i rozpoczęła pracę w styczniu 2018 roku. Nie mając wiedzy na temat przepisów podatkowych, zaczęła odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od otrzymywanej renty. Renta ta nadal wpływa na konto bankowe w Irlandii, a osoba ta składała roczne zeznania podatkowe w Polsce, w których wykazywała tę rentę do opodatkowania. Kobieta chciała wiedzieć czy słusznie odprowadzała od roku 2018 zaliczki na podatek dochodowy?
REKLAMA
Renta z Irlandii korzysta ze zwolnienia przedmiotowego
REKLAMA
KIS stwierdził, iż zgodnie z postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, renta wdowia otrzymywana z Irlandii w latach 2018-2022 podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. W sytuacji, gdy ww. renta wdowia została przyznana na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii, to uznać należy, że korzysta ona ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że podatniczka nie była zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.
Jeżeli niesłusznie odprowadzono podatek dochodowy od tej renty, można ubiegać się o zwrot zapłaconej nienależnie kwoty. W takim przypadku należy złożyć korektę zeznania za odpowiedni rok oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.