Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z odbiorem azbestu?
REKLAMA
REKLAMA
- Usuwanie azbestu przez gminę a odliczanie VAT
- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: brak prawa do odliczenia VAT
Usuwanie azbestu przez gminę a odliczanie VAT
Gmina ubiega się o pomoc ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu realizacji zadania związanego z odbiorem, transportem i utylizacją wyrobów zawierających azbest, pozyskanych od osób fizycznych. Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, a faktury dokumentujące nabycie usług związanych z odbiorem azbestu będą wystawiane na Gminę. Usługi zakupione w ramach realizacji projektu są wykorzystywane przez Gminę do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
Gmina zadała pytanie, czy istnieje możliwość prawna odliczenia podatku VAT dla wydatków związanych z realizacją opisanego zadania. Wnioskodawca uważa, że Gmina nie ma prawa do odliczenia tego podatku, ponieważ usługa nie jest związana z prowadzoną przez Gminę działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: brak prawa do odliczenia VAT
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Gminy, argumentując, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W przypadku Gminy, usługi zakupione w ramach realizacji projektu są wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor KIS stwierdził: "W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ - jak Państwo wskazali - usługi zakupione w ramach realizacji projektu są wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. zadania. Tym samym, z tego tytułu nie będzie przysługiwało Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.