REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szpital ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z termomodernizacją budynków?

Szpital
Czy szpital ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z termomodernizacją budynków?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Szpital złożył wniosek o dofinansowanie termomodernizacji swoich budynków, ale organy podatkowe wydały interpretację, która może mieć negatywny wpływ na jego budżet. Według odpowiedzi udzielonej przez Krajową Informację Skarbową, szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z projektem termomodernizacji budynków, ponieważ świadczone przez niego usługi medyczne są zwolnione od podatku. To oznacza, że szpital nie tylko nie może odliczyć podatku, ale także nie ma prawa do zwrotu podatku.

Odliczenie VAT z tytułu termomodernizacji budynków

Szpital złożył wniosek o dofinansowanie termomodernizacji budynków należących do spółki. W ramach wniosku, szpital wskazał koszty robót i usług niezbędnych do realizacji projektu. Szpital jest jedynym udziałowcem spółki, która działa jako podmiot leczniczy i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Usługi medyczne świadczone przez szpital są zwolnione od podatku VAT. Szpital jest zainteresowany uzyskaniem informacji dotyczących możliwości odliczenia i zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów i usług w związku z realizacją projektu.

REKLAMA

Szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT

Odpowiedź na pytanie zadane przez szpital została udzielona przez Krajową Informację Skarbową (KIS) lub Ministerstwo Finansów (MF), które powołało się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tymi przepisami, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku wykorzystywania ich do czynności zwolnionych od podatku VAT, takie prawo do odliczenia podatku nie przysługuje.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów podatkowych wynika, że szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z realizacją projektu termomodernizacji budynków. Zakupy te będą bowiem służyły jedynie działalności zwolnionej od podatku VAT, takiej jak świadczenia medyczne. Zatem szpital nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku naliczonego i nie przysługuje mu również prawo do zwrotu podatku. Interpretacja ta ma znaczenie dla szpitala, który nie będzie mógł odliczyć podatku VAT od poniesionych kosztów, co może wpłynąć na jego budżet. Z drugiej strony, organy administracji skarbowej potwierdzają zgodność z przepisami podatkowymi, które określają możliwości odliczenia podatku VAT jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.271.2023.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA