REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szpital ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z termomodernizacją budynków?

Szpital
Czy szpital ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z termomodernizacją budynków?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Szpital złożył wniosek o dofinansowanie termomodernizacji swoich budynków, ale organy podatkowe wydały interpretację, która może mieć negatywny wpływ na jego budżet. Według odpowiedzi udzielonej przez Krajową Informację Skarbową, szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z projektem termomodernizacji budynków, ponieważ świadczone przez niego usługi medyczne są zwolnione od podatku. To oznacza, że szpital nie tylko nie może odliczyć podatku, ale także nie ma prawa do zwrotu podatku.

Odliczenie VAT z tytułu termomodernizacji budynków

Szpital złożył wniosek o dofinansowanie termomodernizacji budynków należących do spółki. W ramach wniosku, szpital wskazał koszty robót i usług niezbędnych do realizacji projektu. Szpital jest jedynym udziałowcem spółki, która działa jako podmiot leczniczy i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Usługi medyczne świadczone przez szpital są zwolnione od podatku VAT. Szpital jest zainteresowany uzyskaniem informacji dotyczących możliwości odliczenia i zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów i usług w związku z realizacją projektu.

REKLAMA

Szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT

Odpowiedź na pytanie zadane przez szpital została udzielona przez Krajową Informację Skarbową (KIS) lub Ministerstwo Finansów (MF), które powołało się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tymi przepisami, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku wykorzystywania ich do czynności zwolnionych od podatku VAT, takie prawo do odliczenia podatku nie przysługuje.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów podatkowych wynika, że szpital nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z realizacją projektu termomodernizacji budynków. Zakupy te będą bowiem służyły jedynie działalności zwolnionej od podatku VAT, takiej jak świadczenia medyczne. Zatem szpital nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku naliczonego i nie przysługuje mu również prawo do zwrotu podatku. Interpretacja ta ma znaczenie dla szpitala, który nie będzie mógł odliczyć podatku VAT od poniesionych kosztów, co może wpłynąć na jego budżet. Z drugiej strony, organy administracji skarbowej potwierdzają zgodność z przepisami podatkowymi, które określają możliwości odliczenia podatku VAT jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.271.2023.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA